Szkicownik: wymagania wobec szkicu

From FreeCAD Documentation
Revision as of 16:42, 29 March 2021 by Kaktus (talk | contribs) (Created page with "Taka praca jest bardziej przejrzysta i mniej skomplikowana, jeśli od razu wyeliminuje się ''swobody'' każdego dodanego elementu geometrycznego, czyli te ''wymiary'' ''(czyl...")
Ćwiczenie
Temat
Szkicownik
Poziom trudności
Początkujący
Czas wykonania
Autorzy
Maker
Wersja FreeCAD
dowolna
Pliki z przykładami
Nie dołączono
Zobacz również
-

Minimalne wymagania dotyczące szkicu

Tworzenie bryły w środowisku pracy Projekt części jest już możliwe i osiągalne "tylko" za pomocą krzywej zamkniętej (profilu). Całkowite określenie wszystkich wymiarów i właściwości ("w pełni związane") nie jest jeszcze wymagane.

To, że krzywa zamknięta jest obecna, nie jest oczywiste i nie jest łatwe do rozpoznania. Podczas łączenia łuku kołowego z linią prostą, np. może mieć miejsce sytuacja że dwa punkty końcowe są tworzone tylko jeden nad drugim. Należy użyć wiązania zbieżności, po to aby utworzyć pojedynczy punkt, który faktycznie łączy prostą i łuk.

Najprostszy szkic.
Po lewej: Krzywa zamknięta tylko w czterech miejscach (czerwony, automatyczne wiązania utworzone podczas rysowania narzędziem linia łamana).
W środku: Ostrzeżenie - ... rozbita ścianka (rozbita krzywa).
Po prawej: Krzywa zamknięta w pozostałych czterech miejscach (zielony)

Jednak dzięki konsekwentnej pracy parametrycznej szkic jest całkowicie zdefiniowany.

Całkowite zdefiniowanie szkicu

Nawet stosunkowo najprostszy szkic może zawierać dziesiątki nieoznaczoności (oznaczonych w widoku połączonym). Wyeliminowanie ich razem na samym końcu jest stosunkowo skomplikowanym zadaniem.

Zwykły szkic, całkowicie zdefiniowany przez 25 wiązań, z których tylko 5 jest wiązaniami wymiarowymi.

Taka praca jest bardziej przejrzysta i mniej skomplikowana, jeśli od razu wyeliminuje się swobody każdego dodanego elementu geometrycznego, czyli te wymiary (czyli wartości dla wymiarów i rozmieszczenie). Wstępna kompletność jest osiągnięta, jeśli wszystkie linie są wyświetlane w kolorze zielonym.

If one waits until the end of the drawing to determine, one finds remaining "freedoms" by touching the points and lines with the mouse pointer and determining where they are not yet fixed. When complete, the entire drawing is displayed in green.

If you accidentally create an "overmodulation", a warning appears in the combo-view asking you to undo the corresponding actions (constraints).