Szkicownik: Mapuj szkic na powierzchnię

  From FreeCAD Documentation
  This page is a translated version of the page Sketcher MapSketch and the translation is 100% complete.

  Sketcher MapSketch.svg Szkicownik: Mapuj szkic na powierzchnię

  Lokalizacja w menu
  Projekt Części / Szkicownik → Mapuj szkic na powierzchnię ...
  Środowisko pracy
  Szkicownik, Projekt Części
  Domyślny skrót
  brak
  Wprowadzono w wersji
  -
  Zobacz także
  Utwórz szkic

  Opis

  To narzędzie mapuje istniejący szkic na powierzchni kształtu. Cechy Part Design stworzone na podstawie tego szkicu zostaną połączone z bryłą podstawową w przypadku cech dodatkowych (Pad, Revolution) lub odjęte od bryły podstawowej w przypadku cech odejmowanych (Pocket, Groove).

  Proszę zauważyć, że narzędzie to nie jest używane do tworzenia nowych szkiców. Mapuje ono jedynie lub przekształca istniejący szkic na powierzchnię bryły lub funkcji Part Design. Typowe przypadki użycia to:

  • Szkic został stworzony na standardowej płaszczyźnie (XY, XZ, YZ) i chcesz go odwzorować na powierzchni bryły, aby zbudować na niej obiekt.
  • Szkic został zmapowany na konkretnej powierzchni bryły, ale trzeba go zmapować na innej powierzchni.
  • Naprawiając zepsuty model.
  Sketcher MapSketch 00.png

  Użycie

  • Wybierz powierzchnię elementu Part Design lub bryły.
  • Kliknij na ikonę Sketcher MapSketch.svg Mapuj szkic na powierzchnię na pasku narzędzi (lub przejdź do menu PartDesign lub Sketch w zależności od tego, które Środowisko pracy jest aktywne).

  Stosować przy naprawie uszkodzonego modelu

  Funkcja Sketcher: MapSketch jest często używana przy naprawie uszkodzonego modelu.

  Jednym z częstych przypadków zastosowania jest przerwanie wykresu zależności. (Możesz zobaczyć wykres zależności przez NarzędziaWykres zależności). Może się to zdarzyć, gdy usuniesz element na środku drzewa modelu. W poniższym przykładzie uszkodzimy i naprawimy model.

  To jest model podstawowy. Ma jedno wyciągnięcie, kieszeń, i wyciągnięcie w tej kieszeni. Zauważ, że wykres zależności jest liniowy.

  JschremppFCADEdit1.png

  Teraz skasowaliśmy kieszeń i szkic, który ją stworzył (Pocket i Sketch001). Zauważ, że wykres zależności jest uszkodzony. Aby naprawić ten model chcemy przymocować Sketch002 do górnej powierzchni Pada. W widoku modelu widać, że łatwo byłoby wybrać niewłaściwą powierzchnię.

  JschremppFCADEdit2.png

  Aby naprawić model, najpierw zmieniamy widoczność brył. Ukrywamy Pad001 i sprawiamy, że Pad jest widoczny.

  JschremppFCADEdit3.png

  Teraz wybieramy górną powierzchnię wyciągnięcia (Pad), kolejnie wybieramy narzędzie Mapuj szkic na powierzchnię. W oknie dialogowym, które się pojawi, wybieramy Sketch002. Nasz model jest teraz naprawiony. W widoku modelu uwidaczniamy Pad001 i ukrywamy Pad przedstawiony zostanie właściwy model.

  JschremppFCADEdit4.png