Informacje na temat FreeCAD.

From FreeCAD Documentation
This page is a translated version of the page About FreeCAD and the translation is 100% complete.

FreeCAD jest otwarto źródłowym uniwersalnym parametrycznym programem modelującym w przestrzeni 3D CAD, licencjonowany na podstawie licencji LGPL .
FreeCAD jest przeznaczony bezpośrednio dla inżynierii mechanicznej i projektowania detali i produktów, ale mieści się również w szerszym zakresie zastosowań związanych z inżynierią, takich jak architektura, analiza elementów ukończonych, druk 3D i wiele pokrewnych.

FreeCAD oferuje narzędzia podobne do CATIA, SolidWorks lub Solid Edgelub Revit, w związku z czym należy także do kategorii CAD, PLM, CAx oraz CAE i BIM. Jest to system oparty na funkcjach modelu parametrycznego z modularną strukturą oprogramowania, która umożliwia dostarczenie dodatkowej funkcjonalności bez modyfikacji systemu podstawowego.

Podobnie jak w przypadku innych systemów projektowania CAD, FreeCAD posiada wiele komponentów 2D do szkicowania kształtów płaskich lub tworzenia rysunków produkcyjnych. Nie skupia się jednak bezpośrednio na rysowaniu 2D jak np. Inkscape lub AutoCAD LT. Również nie koncentruje się na animacji czy też na edycji siatki jak np. Blender, Maya, 3ds Max, czy Cinema 4D. Niemniej jednak, dzięki swoim szerokim możliwościom adaptacyjnym, FreeCAD jest przydatny w znacznie szerszym obszarze niż jego podstawowy zestaw funkcji.

FreeCAD w dużym stopniu korzysta z bibliotek o otwartym kodzie źródłowym, które są dostępne w zakresie informatyki naukowej. Wśród nich są Open Cascade Technology (OCCT), potężne jądro CAD. Coin3D, zestaw narzędzi do projektowania grafiki 3D, kompatybilny z Open Inventor. Qt, światowej sławy interfejs użytkownika, oraz Python, współczesny język skryptowy.
FreeCAD może być również używany jako biblioteka przez inne programy.

FreeCAD jest również systemem wieloplatformowym, a obecnie działa na OS Linux/Unix, Windows i Mac OS. Wszędzie zapewniając identyczny wygląd i funkcjonalność!

Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwości FreeCAD, spójrz na listę funkcji, najnowsze notatki o wydaniu, oraz na artykuły rozpoczęcie pracy, lub zobacz więcej FreeCAD w akcji - zrzuty ekranu.

O projekcie FreeCAD

Projekt FreeCAD rozpoczęto już w 2001 roku, jak opisano na stronie historia.

FreeCAD jest utrzymywany i rozwijany przez społeczność entuzjastycznych programistów i użytkowników i jest budowany dzięki cierpliwej pracy setek współpracowników, niektórych regularnych, innych okazjonalnych. Większość z nich pracuje nad FreeCAD jako wolontariusze. Forum FreeCAD jest miejscem, w którym omawiana jest większość pomysłów i decyzji, a repozytorium GitHub jest miejscem, w którym kod jest przechowywany, udostępniany, dyskutowany i dopracowywany. Każdy jest zapraszamy do udziału.

Na temat FPA

Projekt FreeCAD jest również wspierany przez organizację non-profit, Stowarzyszenie projektu FreeCAD (FreeCAD project association FPA). FPA jest niezależnym organem utworzonym przez niektórych weteranów FreeCAD w 2021 r. w celu zbierania dotacji i innych zasobów w celu wspierania projektu i jego społeczności, ochrony tej społeczności i umożliwienia jej dalszego rozwoju w najlepszych warunkach, a także reprezentowania projektu przed innymi organami, takimi jak firmy i instytucje.