Centrum Power użytkowników

From FreeCAD Documentation
This page is a translated version of the page Power users hub and the translation is 100% complete.


To jest miejsce, do którego możesz przyjść, jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem i chcesz dowiedzieć się więcej o dostosowywaniu i rozszerzaniu funkcjonalności programu FreeCAD.

FreeCAD jest rozszerzalny o kod Python, który jest uruchamiany bezpośrednio w konsoli Python, lub który jest ładowany z modułów podczas uruchamiania. Oznacza to, że możesz modyfikować FreeCAD bez konieczności rekompilacji programu. Na przykład, możesz:

 • Tworzyć i modyfikować geometrie: można utworzyć nowy typ obiektu, od podstaw lub poprzez dostosowanie istniejącego typu.
 • Tworzyć własne narzędzia i polecenia: Dodaj swój własny zestaw narzędzi pozwalających uruchamiać kod.
 • Modyfikacja interfejsu: tworzyć paski narzędzi do umieszczania swoich narzędzi, tworzyć specjalne okna, panele lub interfejsy do interakcji z narzędziami.
 • Modyfikuj reprezentację sceny: FreeCAD posiada oddzielne procesy do budowania geometrii i wyświetlania jej na ekranie. Masz pełny dostęp do sposobu wyświetlania zawartości sceny na ekranie, dzięki czemu możesz modyfikować tę reprezentację, wchodzić z nią w interakcję lub dodawać do niej własne zachowania. Możesz również dodać niestandardowe widżety ekranu, takie jak informacje, narzędzia do przeciągania, kotwice lub obiekty tymczasowe.

Jeśli chcesz dodać treść do tych stron, poproś o konto Wiki z uprawnieniami edytora na forum, i przeczytaj WikiPages, aby uzyskać ogólne wytyczne, których powinieneś przestrzegać. Aby dowiedzieć się więcej o innych sposobach pomocy w projekcie, zobacz stronę Pomóż w rozwoju FreeCAD.

Dostosowanie FreeCAD

Tworzenie skryptów dla FreeCAD

Informacje ogólne

Moduły

Funkcjonalność FreeCAD została rozdzielona w Modułach, które zajmują się specjalnymi typami danych i aplikacjami. FreeCAD posiada wbudowane moduły i moduły rozszerzeń (plug-ins). Po zainstalowaniu pluginów, stają się one dostępne dla Ciebie tak samo łatwo jak moduły wbudowane. Moduły opisane poniżej są modułami domyślnymi, dołączanymi do każdej instalacji FreeCAD.

 • Moduły wbudowane są głównymi modułami FreeCAD. Zawierają one narzędzia do manipulowania ogólnymi konfiguracjami FreeCAD, dokumentami i ich zawartością.
 • Tworzenie Środowiska pracy, pokaże Ci jak stworzyć własne stanowisko pracy.

Praca z siatkami

Praca przy użyciu środowiska Część

Dostęp do scenografii Coin

Sterowanie interfejsem Qt

Praca z obiektami parametrycznymi

Przykłady

 • Wycinki kodu: kolekcja kawałków kodu Python dla FreeCAD, które mają służyć jako składniki twoich skryptów...
 • Funkcja rysowania linii: kolekcja fragmentów kodu FreeCAD Pythona..: Jak zbudować proste narzędzie do rysowania linii
 • Tworzenie dialogu: jak konstruować okna dialogowe z projektantem Qt, i używać ich we FreeCAD.
 • Osadzenie FreeCAD: jak zaimportować FreeCAD jako moduł Pythona w innych aplikacjach.
 • Środowisko pracy Rysunek Roboczy: dodaje podstawowe funkcje rysunkowe 2D do FreeCAD. Jest on napisany w całości w Pythonie, więc może być dobrym przykładem, jeśli chcesz napisać swoje własne moduły.
 • Biblioteka matematyki wektorowej FreeCAD: kilka przydatnych funkcji do manipulowania wektorami we FreeCAD. Biblioteka ta jest również dołączona do modułu Draft.

Funkcje API

Pełna dokumentacja API FreeCAD znajduje się na stronie http://www.freecadweb.org/api/ . Zawiera ona zarówno opis dla C++ jak i Python API, i nie jest jeszcze do końca dobrze sformatowana, co może być mylące przy szukaniu kodu tylko dla Pythona. Wersje łatwiejsze do przeglądania można znaleźć tutaj. Zauważ, że może ona być niekompletna, ponieważ jest aktualizowana ręcznie. Aby uzyskać bardziej dokładne informacje, przeglądaj moduły bezpośrednio z konsoli Python we FreeCAD.

Temat powiązany: Udostępnianie języka C++ Pythonowi

Zaawansowana modyfikacja

Poradniki Python

Są to dobre ogólne samouczki, nie specyficzne dla FreeCAD, które mogą cię zainteresować, jeśli jesteś zupełnie nowy w Pythonie.

Python

PySide - Jak tworzyć i zarządzać interfejsem Qt UI FreeCADa z poziomu konsoli Python.

Poniższe dwa odnośniki są specyficzne dla PyQt (nie PySide), ale mogą oferować pewne informacje użytkowe:

Pivy - Jak wchodzić w interakcję ze scenami 3D w programie FreeCAD.

Projekty społeczności

Na Portalu Społeczności możesz znaleźć inne projekty oparte na FreeCAD prowadzone przez społeczność użytkowników FreeCAD. Jeśli rozpoczynasz nowy projekt FreeCAD, upewnij się, że możesz go tam wymienić! Mamy także stronę z rzeczami, które możesz zrobić, jeśli chciałbyś Pomóc FreeCAD.