Szkicownik: wymagania wobec szkicu

From FreeCAD Documentation
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Sketcher requirement for a sketch and the translation is 100% complete.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎español • ‎français • ‎hrvatski • ‎italiano • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎русский
Freecad.svg Ćwiczenie
Temat
Szkicownik
Poziom trudności
Początkujący
Czas wykonania
Autorzy
Maker
Wersja FreeCAD
dowolna
Pliki z przykładami
Nie dołączono
Zobacz również
-

Minimalne wymagania dotyczące szkicu

Tworzenie bryły w środowisku pracy Projekt części jest już możliwe i osiągalne "tylko" za pomocą krzywej zamkniętej (profilu). Całkowite określenie wszystkich wymiarów i właściwości ("w pełni związane") nie jest jeszcze wymagane.

To, że krzywa zamknięta jest obecna, nie jest oczywiste i nie jest łatwe do rozpoznania. Podczas łączenia łuku kołowego z linią prostą, np. może mieć miejsce sytuacja że dwa punkty końcowe są tworzone tylko jeden nad drugim. Należy użyć wiązania Constraint PointOnPoint.svg zbieżności, po to aby utworzyć pojedynczy punkt, który faktycznie łączy prostą i łuk.

Skizze2a.png

Najprostszy szkic.
Po lewej: Krzywa zamknięta tylko w czterech miejscach (czerwony, automatyczne wiązania utworzone podczas rysowania narzędziem Sketcher CreatePolyline.svg linia łamana).
W środku: Ostrzeżenie - ... rozbita ścianka (rozbita krzywa).
Po prawej: Krzywa zamknięta w pozostałych czterech miejscach (zielony)

Jednak dzięki konsekwentnej pracy parametrycznej szkic jest całkowicie zdefiniowany.

Całkowite zdefiniowanie szkicu

Nawet stosunkowo najprostszy szkic może zawierać dziesiątki nieoznaczoności (oznaczonych w widoku połączonym). Wyeliminowanie ich razem na samym końcu jest stosunkowo skomplikowanym zadaniem.

Skizze4a.png

Zwykły szkic, całkowicie zdefiniowany przez 25 wiązań, z których tylko 5 jest wiązaniami wymiarowymi.

Taka praca jest bardziej przejrzysta i mniej skomplikowana, jeśli od razu wyeliminuje się swobody każdego dodanego elementu geometrycznego, czyli te wymiary (czyli wartości dla wymiarów i rozmieszczenie). Wstępna kompletność jest osiągnięta, jeśli wszystkie linie są wyświetlane w kolorze zielonym.

Jeśli poczekamy z tym do końca rysunku, to pozostałe swobody znajdziemy dotykając punktów i linii kursorem myszki i ustalając, gdzie nie są one jeszcze utwierdzone. Po zakończeniu cały rysunek jest wyświetlany w kolorze zielonym.

Jeśli przypadkowo utworzysz nadmierną ilość wiązań, pojawi się ostrzeżenie w widoku połączonym z prośbą o cofnięcie odpowiednich akcji (wiązań).