Pracovný stôl Náčrtník

From FreeCAD Documentation
Revision as of 12:58, 8 December 2021 by JoeKundlak (talk | contribs) (Created page with "* 32px Drážka: Nakreslí ovál pomocou stredu jedného polkruhu a koncového bodu druhého polkruhu.")
ikona pracovného stola Náčrtník

Úvod

Pracovný stôl Náčrtník sa vo FreeCADe používa na tvorbu 2D geometrie, ktorú následne využijete v na pracovnom stole Dizajn dielca, pracovnom stole Arch a iných pracovných stoloch. Vo všeobecnosti sa za východiskový bod pre väčšinu CAD modelov považuje 2D náčrt, pretože ten dokážeme „vytiahnuť“ a vytvoriť tak 3D tvar; navyše je možné 2D náčrty okrem predtým vytvorených 3D tvarov použiť aj na vytvorenie ďalších prvkov, ako sú kapsy, ryhy alebo výlisky. Spolu s booleanovskými operáciami definovanými na pracovnom stole Diel tvorí Náčrtník základ konštruktívnej geometrie telies (CSG) - spôsobu tvorby telies. Okrem toho s operáciami pracovného stola Dizajn dielu tvorí Náčrtník tiež základ metodológie úpravy prvkov pri tvorbe telies.

Pracovný stôl Náčrtník obsahuje "väzby", vďaka ktorým dokážete pomocou presných geometrických definícií ako dĺžky, uhla a vzťahov (vodorovnosť, zvislosť, kolmosť atď.) určiť umiestnenie 2d tvarov. Riešiteľ väzieb vypočíta rozsah väzieb 2D geometrie a poskytuje interaktívne prehliadanie stupňov voľnosti náčrtu.

Plne zaväzbený náčrt

Základy používania väzieb náčrtu

Pre lepšie pochopenie fungovania Náčrtníka môže pomôcť porovnanie s "tradičným" spôsobom rysovania.

Tradičné rysovanie

Tradičné rysovanie v CAD programoch používa podobné techniky, ako technické výkresy. Jednotlivé pohľady sú kreslené manuálne a sú určené na tvorbu technických výkresov (modrotlač). Objekty sú kreslené presne pre zvolenú veľkosť alebo rozmer. Ak chcete nakresliť vodorovnú čiaru s dĺžkou 100 mm začínajúcu na (0,0), aktivujete nástroj čiara. Kliknete na obrazovku alebo zadáte súradnice (0,0) pre prvý bod, potom kliknete znovu alebo zadáte súradnice druhého bodu na (100,0). Alebo čiaru nakreslíte bez ohľadu na umiestnenie a presuniete ju neskôr. Po dokončení kreslenia geometrie jej priradíte rozmery.

Používanie väzieb náčrtu

"Náčrtník" sa od tohto postupu odlišuje. Objekty nemusia byť nakreslené úplne presne, pretože ich neskôr definujete priradenými väzbami. Môžete ich nakresliť voľne a pokiaľ sú bez väzieb, môžu byť upravované. V podstate "plávajú" na kresliacej ploche a môžete ich presúvať, naťahovať, otáčať, škálovať apod. To vám v procese návrhu poskytuje veľkú voľnosť.

Čo sú väzby?

Namiesto rozmerov sú väzby používané na obmedzenie stupňov voľnosti objektu. Napríklad čiara bez väzieb má 4 stupne voľnosti (skrátene SV, angl. DOF): môže byť posúvaná vodorovne alebo zvislo, môže byť natiahnutá a môže byť otočená.

Použitie vodorovnej alebo zvislej väzby alebo väzby uhla čiary (vzhľadom na inú čiaru alebo jednu z osí) obmedzí jej schopnosť otáčania, takže jej zostanú 3 stupne voľnosti. Zamknutie jedného z jej dvoch bodov vzhľadom na začiatok súradníc odstráni ďalšie 2 stupne voľnosti. A nakoniec použitie väzby rozmeru odstráni posledný stupeň voľnosti. Po týchto úkonoch je čiara považovaná za "plne zaväzbenú".

Objekty môžu byť takisto zaväzbené medzi sebou. Dve čiary môžete spojiť pomocou jedného z ich bodov vďaka väzbe splynutia bodov. Môže takisto medzi nimi byť nastavený úhol, alebo môžu nastavené ako kolmé. Čiara môže byť dotyčnicou oblúka alebo kruhu apod. Komplexný náčrt s viacerými objektami bude mať viac možných riešení a jeho "plné zaväzbenie" znamená, že bolo dosiahnuté práve jedno z týchto možných riešení v závislosti od použitých väzieb.

Existujú dva typy väzieb: geometrické a rozmerové. Sú opísané nižšie v časti 'Nástroje'.

Na čo Náčrtník slúžiť nemá

Náčrtník neslúži na tvorbu 2D výkresov. Akonáhle boli náčrty použité na vytvorenie prvku telesa, sú automaticky skryté. Väzby sú viditeľné iba v upravovacom režime náčrtu.

Ak chcete vytvárať iba 2D pohľady pre tlač a nie 3D modely, skúste použiť radšej pracovný stôl Návrh. Na rozdiel od prvkov v Náčrtníku nepoužívajú objekty v Návrhu väzby; sú to jednoduché tvary definované v okamihu ich tvorby. Návrh aj Náčrtník je možné použiť na kreslenie 2D geometrie a vytváranie 3D telies, hoci zmysel ich použitia je iný; Náčrtník sa bežne používa spolu s pracovnými stolmi Diel a Tvorba dielu na vytváranie telies; Návrh sa bežne používa pre jednoduché rovinné výkresy s mriežkou, ako pri kreslení architektonického pôdorysu; v týchto situáciách sa Návrh väčšinou používa spolu s pracovným stolom Arch. Nástroj pracovného stola Návrh - Návrh do náčrtu prevedie objekt Návrhu na objekt Náčrtu a späť; mnoho nástrojov, ktoré ako vstup vyžadujú 2D tvar, dokážu pracovať s oboma typmi objektov, keďže sa pri tom vykoná automatická interná konverzia.

Pracovný postup pri náčrte

Náčrt je vždy dvojrozmerný (2D). Na vytvorenie telesa treba najprv vytvoriť 2D náčrt jednej uzavretej oblasti a ten potom vytiahnuť alebo obtočiť a tým pridať 3. rozmer, teda z 2D náčrtu vytvoriť 3D teleso.

Ak náčrt obsahuje segmenty, ktoré sa križujú, miesta, na ktorých sa bod nenachádza priamo na nejakom segmente, alebo miesta, na ktorých sú medzery medzi koncovými bodmi priľahlých segmentov, teleso sa vytiahnutím alebo obtočením nevytvorí. Niekedy bude s jednoduchými operáciami typu vytiahnutie fungovať aj náčrt, ktorý obsahuje križujúce sa čiary, ale neskoršie operácie, napr. lineárny vzor, zlyhajú. Preto odporúčame vyhnúť sa križovaniu čiar. Výnimkou z tohto pravidla je použitie konštrukčnej (modrej) geometrie.

Vo vnútri uzavretej oblasti sa môžu nachádzať aj menšie neprekrývajúce sa oblasti. Tieto sa pri tvorbe 3D telesa stanú prázdnym priestorom.

Akonáhle je náčrt plne zaväzbený, prvky náčrtu sa prefarbia na zeleno; konštrukčná geometria zostane modrá. V tomto okamihu je náčrt spravidla "dokončený" a pripravený na tvorbu 3D telesa. Po zavretí dialógového okna náčrtu ale môže byť užitočné prejsť na pracovný stôl Diel a spustiť príkaz Skontrolovať geometriu a odhaliť potenciálne prvky náčrtu, ktoré by mohli neskôr spôsobiť problémy.

Nástroje

Nástroje pracovného stola Náčrtník sa nachádzajú v menu Náčrt, ktoré sa objaví po nahraní pracovného sola Náčrtník.

Všeobecné

  • Nový náčrt: Vytvorí nový náčrt na vybranej ploche alebo rovine. Ak nie je pri spustení tohto nástroja vybraná žiadna plocha, užívateľ je vyzvaný zvoliť si z vyskakovacieho okna želanú rovinu.
  • Zobraziť rez: Vytvorí reznú rovinu a dočasne skryje akýkoľvek materiál nachádzajúci sa pred reznou rovinou.
  • Zrkadliť náčrt: Zrkadlí náčrt podľa osy x, y alebo podľa začiatku súradníc.
  • Zastaviť operáciu: V režime úprav zastaví aktuálnu operáciu, napr. kreslenie, nastavovanie väzieb apod.

Geometria v Náčrtníku

Tu sú uvedené nástroje pre tvorbu objektov.

  • Bod: Nakreslí bod.
  • Čiara: Nakreslí čiarový segment medzi 2 bodmi. Pre potreby niektorých väzieb sa čiary považujú za nekonečne dlhé.
  • Vytvoriť oblúk: Toto rozbaľovacie menu v lište nástrojov Náčrtníka obsahuje nasledovné príkazy:
  • Oblúk: Nakreslí segment oblúka pomocou stredového bodu, polomeru a začiatočného a koncového uhla.
  • Oblúk podľa 3 bodov: Nakreslí segment oblúka pomocou dvoch koncových bodov a ďalšieho bodu na obvode.
  • Vytvoriť kruh: Toto rozbaľovacie menu v lište nástrojov Náčrtníka obsahuje nasledovné príkazy:
  • Kruh: Nakreslí kruh pomocou stredového bodu a polomeru.
  • Obdĺžnik: Nakreslí obdĺžnik pomocou 2 protiľahlých bodov.
  • Trojuholník: Nakreslí pravidelný trojuholník vpísaný do kružnice v konštrukčnej geometrii.
  • Štvorec: Nakreslí pravidelný štvorec vpísaný do kružnice v konštrukčnej geometrii.
  • Päťuholník: Nakreslí pravidelný päťuholník vpísaný do kružnice v konštrukčnej geometrii.
  • Šesťuholník: Nakreslí pravidelný šesťuholník vpísaný do kružnice v konštrukčnej geometrii.
  • Sedemuholník: Nakreslí pravidelný sedemuholník vpísaný do kružnice v konštrukčnej geometrii.
  • Osemuholník: Nakreslí pravidelný osemuholník vpísaný do kružnice v konštrukčnej geometrii.
  • Drážka: Nakreslí ovál pomocou stredu jedného polkruhu a koncového bodu druhého polkruhu.
  • Fillet: Makes a fillet between two lines joined at one point. Select both lines or click on the corner point, then activate the tool.
  • Trimming: Trims a line, circle or arc with respect to the clicked point.
  • Extend: Extends a line or an arc to a boundary line, arc, ellipse, arc of ellipse or a point in space.
  • CarbonCopy: Copies the geometry of another sketch.
  • Construction Mode: Toggles sketch geometry from/to construction mode. Construction geometry is shown in blue and is discarded outside of Sketch editing mode.

Sketcher constraints

Constraints are used to define lengths, set rules between sketch elements, and to lock the sketch along the vertical and horizontal axes. Some constraints require use of Helper constraints.

Geometric constraints

These constraints are not associated with numeric data.

  • Coincident: Affixes a point onto (coincident with) one or more other points.
  • Point On Object: Affixes a point onto another object such as a line, arc, or axis.
  • Vertical: Constrains the selected lines or polyline elements to a true vertical orientation. More than one object can be selected before applying this constraint.
  • Horizontal: Constrains the selected lines or polyline elements to a true horizontal orientation. More than one object can be selected before applying this constraint.
  • Parallel: Constrains two or more lines parallel to one another.
  • Perpendicular: Constrains two lines perpendicular to one another, or constrains a line perpendicular to an arc endpoint.
  • Tangent: Creates a tangent constraint between two selected entities, or a co-linear constraint between two line segments. A line segment does not have to lie directly on an arc or circle to be constrained tangent to that arc or circle.
  • Equal: Constrains two selected entities equal to one another. If used on circles or arcs their radii will be set equal.
  • Symmetric: Constrains two points symmetrically about a line, or constrains the first two selected points symmetrically about a third selected point.
  • Block: it blocks an edge from moving, that is, it prevents its vertices from changing their current positions. It should be particularly useful to fix the position of B-Splines. See the Block Constraint forum topic.

Dimensional constraints

These are constraints associated with numeric data, for which you can use the expressions. The data may be taken from a spreadsheet.

  • Lock: Constrains the selected item by setting vertical and horizontal distances relative to the origin, thereby locking the location of that item. These constraint distances can be edited later.
  • Horizontal distance: Fixes the horizontal distance between two points or line endpoints. If only one item is selected, the distance is set to the origin.
  • Vertical distance: Fixes the vertical distance between 2 points or line endpoints. If only one item is selected, the distance is set to the origin.
  • Distance: Defines the distance of a selected line by constraining its length, or defines the distance between two points by constraining the distance between them.
  • Radius: Defines the radius of a selected arc or circle by constraining the radius.
  • Diameter: Defines the diameter of a selected arc or circle by constraining the diameter.
  • Radiam: Automatically defines radius/diameter of a selected arc or circle (weight for a B-spline pole, diameter for a complete circle, radius for an arc) introduced in version 0.20
  • Angle: Defines the internal angle between two selected lines.

Special constraints

  • Snell's Law: Constrains two lines to obey a refraction law to simulate the light going through an interface.
  • Internal alignment: Aligns selected elements to selected shape (e.g. a line to become major axis of an ellipse).

Constraint tools

The following tools can be used the change the effect of constraints:

Sketcher tools

  • Select solver DOFs: Highlights in green the geometry with degrees of freedom (DOFs), i.e. not fully constrained.
  • Close Shape: Creates a closed shape by applying coincident constraints to endpoints.
  • Connect Edges: Connect sketcher elements by applying coincident constraints to endpoints.
  • Show/Hide internal geometry: Recreates missing/deletes unneeded internal geometry of a selected ellipse, arc of ellipse/hyperbola/parabola or B-spline.
  • Symmetry: Copies a sketcher element symmetrical to a chosen line.
  • Clone: Clones a sketcher element.
  • Copy: Copies a sketcher element.
  • Move: Moves the selected geometry taking as reference the last selected point.

Sketcher B-spline tools

Sketcher virtual space

Preferences

Best Practices

Every CAD user develops his own way of working over time, but there are some useful general principles to follow.

  • A series of simple sketches is easier to manage than a single complex one. For example, a first sketch can be created for the base 3D feature (either a pad or a revolve), while a second one can contain holes or cutouts (pockets). Some details can be left out, to be realized later on as 3D features. You can choose to avoid fillets in your sketch if there are too many, and add them as a 3D feature.
  • Always create a closed profile, or your sketch won't produce a solid, but rather a set of open faces. If you don't want some of the objects to be included in the solid creation, turn them to construction elements with the Construction Mode tool.
  • Use the auto constraints feature to limit the number of constraints you'll have to add manually.
  • As a general rule, apply geometric constraints first, then dimensional constraints, and lock your sketch last. But remember: rules are made to be broken. If you're having trouble manipulating your sketch, it may be useful to constrain a few objects first before completing your profile.
  • If possible, center your sketch to the origin (0,0) with the lock constraint. If your sketch is not symmetric, locate one of its points to the origin, or choose nice round numbers for the lock distances. In v0.12, external constraints (constraining the sketch to existing 3D geometry like edges or to other sketches) are not implemented. This means that to locate following sketches geometry to your first sketch, you'll need to set distances relative to your first sketch manually. A lock constraint of (25,75) from the origin is more easily remembered than (23.47,73.02).
  • If you have the possibility to choose between the Length constraint and the Horizontal or Vertical Distance constraints, prefer the latter. Horizontal and Vertical Distance constraints are computationally cheaper.
  • In general, the best constraints to use are: Horizontal and Vertical Constraints; Horizontal and Vertical Length Constraints; Point-to-Point Tangency. If possible, limit the use of these: the general Length Constraint; Edge-to-Edge Tangency; Fix Point Onto a Line Constraint; Symmetry Constraint.
  • If in doubt about the validity of a sketch once it is complete (features turn green), close the Sketcher dialog, switch to the Part Workbench and run Check geometry.

Tutorials

Scripting

The Sketcher scripting page contains examples on how to create constraints from Python scripts.