Manual:Traditional 2D drafting/pl: Difference between revisions

From FreeCAD Documentation
(Created page with "* Możemy teraz umieścić kilka wymiarów przy pomocy narzędzia 16px Wymiar. Wymiary są rysowane poprzez wskazanie 3 punktów: początkowego, końcowego i trzeciego do umieszczenia linii wymiarowej. Aby utworzyć wymiary poziome i pionowe, nawet jeśli pierwsze dwa punkty nie są wyrównane, wciśnij klawisz '''Shift''' podczas zaznaczania drugiego punktu. * Możesz zmienić położenie tekstu wymiaru klikając dwuk...")
(Created page with "* Dodajmy trochę tekstów z opisem przy pomocy narzędzia 16px Tekst. Wskaż punkt aby spozycjonować tekst a następnie wpisz linie tekstu, wciskając Enter po każdej linii. Aby skończyć, wciśnij Enter dwukrotnie. * Linie wskazujące, które łączą tekst z opisywanym obiektem są tworzone przy pomocy narzędzia Polilinia. Narysuj polilinie, zaczynając od pozycji tekstu, do miejsca, które opisuje. Po dokonaniu tego moż...")
Line 81: Line 81:
[[Image:Exercise_cabin_09.jpg]]
[[Image:Exercise_cabin_09.jpg]]


* Let's add some description texts using the [[Image:Draft_Text.svg|16px]] [[Draft_Text|Text]] tool. Click a point to position the text, then enter the lines of text, pressing Enter after each line. To finish, press Enter twice.
* Dodajmy trochę tekstów z opisem przy pomocy narzędzia [[Image:Draft_Text.svg|16px]] [[Draft_Text/pl|Tekst]]. Wskaż punkt aby spozycjonować tekst a następnie wpisz linie tekstu, wciskając Enter po każdej linii. Aby skończyć, wciśnij Enter dwukrotnie.
* Linie wskazujące, które łączą tekst z opisywanym obiektem są tworzone przy pomocy narzędzia Polilinia. Narysuj polilinie, zaczynając od pozycji tekstu, do miejsca, które opisuje. Po dokonaniu tego możesz dodać kropkę lub strzałkę na końcu polilinii, ustawiając właściwość '''End Arrow''' na '''{{TRUE}}'''
* The indication lines (also called "leaders") that link the texts to the item they are describing are simply done with the Wire tool. Draw wires, starting from the text position, to the place being described. Once that is done, you can add a bullet or arrow at the end of the wires by setting their '''End Arrow''' property to '''{{TRUE}}'''


[[Image:Exercise_cabin_10.jpg]]
[[Image:Exercise_cabin_10.jpg]]

Revision as of 20:59, 23 January 2024

Możesz być zainteresowany programem FreeCAD, ponieważ masz już jakieś doświadczenie w rysunkach technicznych, np. przy pomocy oprogramowania takiego jak AutoCAD. Albo wiesz już coś o projektowaniu bądź wolisz rysować obiekty przed budowaniem ich. Do każdego z tych przypadków, FreeCAD posiada bardziej tradycyjne środowisko pracy, z narzędziami, które można znaleźć w większości programów CAD 2D: moduł Rysunek Roboczy.

Środowisko pracy Rysunek Roboczy, chociaż zapożycza sposoby pracy z tradycyjnego świata CAD 2D, nie jest wcale ograniczone do przestrzeni 2D. Wszystkie jego narzędzia działają w pełnej przestrzeni 3D a wiele z nich, np. Przesuń lub Obróc jest powszechnie używanych w całym programie FreeCAD, ponieważ często są bardziej intuicyjne niż ręczna zmiana parametrów pozycji.

Wśród narzędzi oferowanych przez środowisko pracy Rysunek Roboczy, znajdziesz tradycyjne narzędzia do rysowania, takie jak Linia, Okrąg lub Polilinia (polyline), narzędzia do modyfikacji, jak Przesuń, Obróć czy Odsunięcie, system płaszczyzn roboczych/siatek, pozwalający na precyzyjne definiowanie płaszczyzny, na której się pracuję oraz pełen system przyciągania, który znacznie ułatwia precyzyjne rysowanie i pozycjonowanie elementów we wzajemnych relacjach.

Aby zaprezentować sposób pracy i możliwości środowiska Rysunek Roboczy, przejdziemy przez proste ćwiczenie, którego wynikiem będzie ten mały rysunek, przedstawiający plan piętra niewielkiego domu, który zawiera tylko blat kuchenny (to dosyć absurdalny plan piętra, ale możemy tu robić co chcemy, prawda?):

  • Przejdź do środowiska pracy Rysunek Roboczy
  • Jak we wszystkich programach do rysunków technicznych, warto prawidłowo ustawić swoje środowisko, co pozwoli zaoszczędzić dużo czasu. Skonfiguruj ustawienia siatki i płaszczyzny roboczej, tekstu i wymiarów, tak jak chcesz, korzystając z opcji Edycja → Preferencje → Rysunek Roboczy. W tym ćwiczeniu jednak będziemy działać tak, jakby te ustawienia były pozostawione z domyślnymi wartościami.

  • Jedna opcja może jednak wymagać Twojej uwagi: "Wypełniaj obiekty powierzchniami, gdy tylko jest to możliwe". Jeśli jest ona zaznaczona to zamknięte obiekty, takie jak prostokąty i okręgi, będą domyślnie wypełniane ścianami, co może utrudnić przyciąganie do wewnętrznych obiektów. Możesz wyłączyć chwilowo tę opcję lub wyłączać właściwość "Make Face" każdego obiektu, aby zapobiec tworzeniu ścian.
  • Środowisko pracy Rysunek Roboczy ma też dwa specjalne paski narzędzi: jeden z ustawieniami wizualnymi, gdzie możesz zmienić bieżącą płaszczyznę roboczą, włączać i wyłączać tryb konstrukcyjny, ustawiać kolor linii i ścian, grubość linii i rozmiar tekstu dla nowych obiektów oraz drugi z lokalizacjami przyciągania. Tam możesz włączać i wyłączać siatkę oraz aktywować i dezaktywować poszczególne lokalizacje przyciągania:

  • Włączenie wszystkich przycisków przyciągania jest wygodne, ale też spowalnia rysowanie, ponieważ potrzeba więcej obliczeń przy przesuwaniu kursora myszy. Często lepiej zostawić tylko te, z których będzie się faktycznie korzystało.
  • Zacznijmy od włączenia trybu konstrukcyjnego, co pozwoli nam narysować pewne linie prowadzące, na które naniesiemy finalną geometrię.
  • Jeśli chcesz, ustaw płaszczyznę roboczą na XY. Jeśli to zrobisz, płaszczyzna robocza się nie zmieni, niezależnie od aktwnego widoku. Jeśli tego nie zrobisz, płaszczyzna robocza będzie się automatycznie dostosowywać do aktualnego widoku i powinieneś zadbać o pozostanie w widoku z góry gdy tylko chcesz rysować na płaszczyźnie XY (podłoga).
  • Następnie wybierz Prostokąt i narysuj go zaczynając od punktu (0,0,0) i osiągając wymiary 2 metry na 2 metry (zostaw Z na 0). Zauważ, że większość poleceń w tym środowisku można wykonać korzystając tylko z klawiatury, bez dotykania myszki, korzystając z ich dwuliterowych skrótów. Nasz pierwszy prostokąt 2x2m można narysować w ten sposób: re 0 Enter 0 Enter 0 Enter 2m Enter 2m Enter 0 Enter.
  • Skopiuj prostokąt odsuwając go o 15cm do środka, przy pomocy narzędzia Odsunięcie, włączając jego tryb Kopia i podając wymiar 15cm:

  • Dalej możemy narysować kilka pionowych linii aby zdefiniować położenie dzrwi i okien, korzystając z narzędzia Linia (zauważ, że pole "względne" powinno być odznaczone dla tego kroku). Przecięcie tych linii z dwoma prostokątami da nam przydatne przecięcia do przyciągania ścian. Narysuj pierwszą linię z punktu (15cm, 1m, 0) do punktu (15cm, 3m, 0).
  • Zduplikuj tę linię 5 razy, korzystając z narzędzia Przesuń z włączonym trybem Kopia. Włącz też tryb Względne, co pozwoli nam zdefiniować przesunięcia w odległościach względnych, co jest łatwiejsze niż obliczanie dokładnej pozycji każdej linii. Przeprowadź każdą operację przesunięcia w sekwencji na linii, która została utworzona tuż przed. Daj każdej nowej kopii dowolny punkt początkowy, np. pozostawiając (0,0,0) i następujące względne punkty końcowe:
    • line001: x: 10cm
    • line002: x: 120cm
    • line003: x: -55cm, y: -2m
    • line004: x: 80cm
    • line005: x: 15cm

  • To wszystko czego potrzebujemy na ten moment, więc możemy wyłączyć tryb konstrukcyjny. Sprawdź czy cała geometria konstrukcyjna została umieszczona w grupie "Construction", co ułatwia schowanie wszystkiego na raz lub nawet późniejsze usunięcie.
  • Teraz narysujmy nasze dwie części ściany używając narzędzia Polilinia. Upewnij się, że przyciąganie do przecięcia jest włączone, ponieważ będziemy musieli przyciągnąć się do przecięć naszych linii i prostokątów. Narysuj dwie polilinie w następujący sposób, klikając wszystkie punkty ich konturów. Aby je zamknąć, kliknij ponownie na punkcie początkowym lub wciśnij przycisk Zamknij:

  • Możemy nadać ścianom ładne kreskowanie. Wybierz obie ściany, upewnij się, że ich właściwość Make Face jest ustawiona na true, następnie ustaw ich właściwość Pattern na Simple a Pattern size według uznania, np. 0.005.

  • Możemy teraz schować geometrię konstrukcyjną poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na grupie Construction i wybranie Ukryj zaznaczone.
  • Narysujmy teraz okna i drzwi. Upewnij się, że przyciąganie do punktu środkowego jest włączone i narysuj sześć linii w następujący sposób:

  • Zmienimy teraz linię drzwi aby utworzyć symbol otwartych drzwi. Zacznij od obrócenia linii przy pomocy narzędzia Obróć. Wskaż punkt końcowy linii jako środek obrotu, nadaj kąt początkowy 0 i kąt obrotu -90.
  • Następnie utwórz łuk symbolizujący otwarcie drzwi przy pomocy narzędzia Łuk. Wybierz ten sam punkt, który był środkiem obrotu w poprzednim kroku jako środek, kliknij na drugim punkcie linii aby nadać promień a następnie punkty początkowe i końcowe jak poniżej:

  • Możemy teraz zacząć umieszczać jakieś meble. Na początek umieśćmy blat rysując prostokąt z górnego lewego narożnika wewnętrznego i nadając mu szerokość 170cm i wysokość -60cm. Na rysunku poniżej, właściwość Transparency prostokąta jest ustawiona na 80%, aby nadać mu wygląd mebla.
  • Następnie dodajmy zlew i płytę kuchenki. Rysowanie takich symboli ręcznie może być bardzo uciążliwe i zwykle łatwo je znaleźć w internecie, np. na stronie http://www.cad-blocks.net . W sekcji Do pobrania poniżej, dla wygody wydzieliliśmy zlew i płytę kuchenki z tego projektu i zapisaliśmy je jako pliki DXF. Możesz pobrać te dwa pliki odwiedzając witryny przy pomocy linków poniżej i klikając prawym przyciskiem myszy przycisk Raw a następnie wybierając Zapisz link jako.
  • Wstawienia pliku DXF do otwartego dokumentu FreeCAD można dokonać poprzez wybranie opcji Plik → Import z menu lub przeciągnięcie i upuszczenie pliku z eksploratora plików do okna programu FreeCAD. Zawartość plików DXF może nie pojawić się w samym środku Twojego bieżącego widoku, w zależności od tego gdzie była w pliku DXF. Możesz skorzystać z opcji Widok → Widoki standardowe → Dopasuj wszystko aby oddalić widok i znaleźć zaimportowane obiekty. Wstaw dwa pliki DXF a następnie przesuń je do odpowiedniej lokalizacji na blacie:

  • Możemy teraz umieścić kilka wymiarów przy pomocy narzędzia Wymiar. Wymiary są rysowane poprzez wskazanie 3 punktów: początkowego, końcowego i trzeciego do umieszczenia linii wymiarowej. Aby utworzyć wymiary poziome i pionowe, nawet jeśli pierwsze dwa punkty nie są wyrównane, wciśnij klawisz Shift podczas zaznaczania drugiego punktu.
  • Możesz zmienić położenie tekstu wymiaru klikając dwukrotnie na wymiarze w widoku drzewa. Punkt kontrolny pozwoli Ci przesunąć tekst graficznie. W naszym ćwiczeniu, teksty "0.15" zostały przesunięte dalej dla większej czytelności.
  • Możesz zmienić zawartości tekstów wymiarów poprzez edycję ich właściwości Override. W naszym przykładzie, teksty wymiarów drzwi i okien zostały edytowane aby wskazać ich wysokości:

  • Dodajmy trochę tekstów z opisem przy pomocy narzędzia Tekst. Wskaż punkt aby spozycjonować tekst a następnie wpisz linie tekstu, wciskając Enter po każdej linii. Aby skończyć, wciśnij Enter dwukrotnie.
  • Linie wskazujące, które łączą tekst z opisywanym obiektem są tworzone przy pomocy narzędzia Polilinia. Narysuj polilinie, zaczynając od pozycji tekstu, do miejsca, które opisuje. Po dokonaniu tego możesz dodać kropkę lub strzałkę na końcu polilinii, ustawiając właściwość End Arrow na true

  • Our drawing is now complete! Since there are quite a number of objects there, it would be wise do some cleaning and restructure everything into nice groups, to make the file easier to understand for other people:

  • We can now print our work by placing it on a Drawing sheet, which we will show later in this manual, or directly export our drawing to other CAD applications, by exporting it to a DXF file. Simply select our "Floor plan" group, select menu File → Export, and select the Autodesk DXF format. The file can then be opened in any other 2D CAD application such as LibreCAD. You might notice some differences, depending on the configurations of each application.

  • The most important thing about the Draft Workbench, however, is that the geometry you create with it can be used as a base or easily extruded into 3D objects, simply by using the Part_Extrude tool from the Part Workbench, or, to stay in Draft, the Trimex (Trim/Extend/Extrude) tool, which under the hood performs a Part Extrusion, but does it "the Draft way", that is, allows you to indicate and snap the extrusion length graphically. Experiment extruding our walls as shown below.
  • By pressing the working plane button after selecting a face of an object, you are also able to place the working plane anywhere, and therefore draw Draft objects in different planes, for example on top of the walls. These can then be extruded to form other 3D solids. Experiment setting the working plane on one of the top faces of the walls, then draw some rectangles up there.

  • All kinds of openings can also be done as easily by drawing Draft objects on the faces of walls, then extruding them, then using the boolean tools from the Part Workbench to subtract them from another solid, as we saw in the previous chapter.

Fundamentally, what the Draft Workbench does is to provide graphical ways to create basic Part operations. While in Part you will usually position objects by setting their placement parameter, in Draft you can do it on-screen. There are times when one is better, other times when the other is preferable. Don't forget, you can create custom toolbars in one of these workbenches, add the tools from the other, and get the best of both worlds.

Downloads

Related