Podręcznik:Słowo wstępne

From FreeCAD Documentation
This page is a translated version of the page Manual:Introduction and the translation is 100% complete.


150
150


FreeCAD jest bezpłatną, otwartą, parametryczną aplikacją do modelowania 3D. Wykorzystywany jest przede wszystkim do modelowania obiektów rzeczywistych, począwszy od małych komponentów elektronicznych, a skończywszy na dużych obiektach, takich jak budynki i projekty inżynieryjne, z dużym naciskiem na obiekty nadające się do drukowania w 3D. FreeCAD jest darmowy do pobierania, używania, dystrybucji i modyfikacji, a jego kod źródłowy jest otwarty i opublikowany na bardzo liberalnej licencji LGPL. Dane tworzone za pomocą FreeCAD są w pełni Twoje i mogą być odzyskane bez udziału FreeCAD.

FreeCAD jest również zasadniczo projektem społecznym, ponieważ jest rozwijany i utrzymywany przez społeczność deweloperów i użytkowników zjednoczonych swoją pasją do FreeCAD.

Ten podręcznik jest eksperymentem, przyjmującym inne podejście niż Oficjalna dokumentacja FreeCAD na Wiki. Wiki jest pisane wspólnie przez dziesiątki członków społeczności. Jak większość Wiki, zawiera ogromne ilości informacji, ale jest nieco trudna w dostępie i nawigacji dla nowych użytkowników. To czyni ją doskonałym źródłem informacji, ale mniej praktycznym narzędziem do nauki FreeCAD. z kolei ten podręcznik, przeprowadzi Cię przez wiele informacji dostępnych na Wiki, ale mamy nadzieję, że podejście krok po kroku oparte na przykładach i bardziej jednolitym tonie dzięki mniejszej liczbie autorów sprawi, że będzie on bardziej odpowiedni dla pierwszego kontaktu z programem. Stanie się towarzyszem dla Wiki, ale nie zastąpi jej.

Niniejszy podręcznik jest napisany dla najnowszej stabilnej wersji FreeCAD, 0.18 (początek 2019 roku).

Zawartość tego podręcznika jest opublikowana na licencji Creative Commons 4.0 i może być swobodnie wykorzystywana, pobierana, kopiowana i modyfikowana. Pliki źródłowe tego podręcznika znajdują się na tym Wiki, oraz na oryginalnym koncie Github, na którym napisano pierwszą wersję tej książki. Łatwiejsze do odczytania wersje HTML, PDF, MOBI i EPUB są dostępne na stronie GitHub. W przygotowaniu jest wersja drukowana.