Podręcznik:Tworzenie renderingów

From FreeCAD Documentation
This page is a translated version of the page Manual:Creating renderings and the translation is 100% complete.

W słownictwie komputerowym słowo rendering jest używane do opisania ładnego obrazu stworzonego z modelu 3D. Oczywiście możemy powiedzieć, że to, co widzimy w widoku FreeCAD 3D, jest już przyjemne do oglądania. Jednak każdy, kto widział ostatni hollywoodzki film, wie, że możliwe jest tworzenie obrazów za pomocą komputera, które są prawie nie do odróżnienia od fotografii.

Oczywiście tworzenie fotorealistycznych obrazów wymaga dużo pracy, a także aplikacji 3D, która oferuje specjalne narzędzia do tego celu, takie jak precyzyjne sterowanie materiałami i oświetleniem. Ponieważ FreeCAD jest aplikacją ukierunkowaną bardziej na modelowanie techniczne, nie zawiera żadnych zaawansowanych narzędzi do renderowania.

+ Na szczęście świat open source oferuje wiele aplikacji do tworzenia realistycznych obrazów. Najbardziej znanym z nich jest prawdopodobnie Blender, który jest bardzo popularny i szeroko stosowany w branży filmowej i gier. Modele 3D można bardzo łatwo i wiernie wyeksportować z FreeCAD i zaimportować do Blendera, gdzie można dodać realistyczne materiały i oświetlenie, a następnie stworzyć ostateczne obrazy, a nawet animacje.

Niektóre inne narzędzia renderujące typu open source są przeznaczone do użytku w innych aplikacjach i zajmują się wykonywaniem złożonych obliczeń w celu uzyskania realistycznych obrazów. Poprzez środowisko pracy Raytracing, FreeCAD może korzystać z dwóch z tych narzędzi renderujących: POV-Ray i Luxrender. POV-Ray jest bardzo starym projektem i jest uważany za klasyczny silnik raytracingu, podczas gdy Luxrender jest znacznie nowszy i jest klasyfikowany jako unbiased renderer. Oba mają swoje mocne i słabe strony, w zależności od rodzaju obrazu, który chcemy renderować. Najlepszym sposobem, aby się o tym przekonać, jest zapoznanie się z przykładami na stronie internetowej każdego z silników.

Instalacja

Aby móc korzystać ze środowiska Raytracing w FreeCAD, jedna z tych dwóch aplikacji do renderowania musi być zainstalowana w systemie. Zazwyczaj jest to bardzo proste. Obie dostarczają instalatory dla wielu platform lub są zwykle zawarte w repozytoriach oprogramowania większości dystrybucji Linuksa.

Po zainstalowaniu POV-Ray lub Luxrender, musimy ustawić ścieżkę do ich głównego pliku wykonywalnego w preferencjach FreeCAD. Zazwyczaj jest to wymagane tylko w systemach Windows i Mac. W systemie Linux FreeCAD wybierze go ze standardowych lokalizacji. Lokalizację plików wykonywalnych povray lub luxrender można znaleźć, wyszukując w systemie pliki o nazwie povray (lub povray.exe w systemie Windows) i luxrender (lub luxrender.exe w systemie Windows).

Na tym ekranie preferencji możemy również ustawić żądany rozmiar obrazu, który chcemy wygenerować.

Renderowanie przy użyciu PovRay

Wykorzystamy tabelę, którą modelowaliśmy w rozdziale porręcznika modelowanie tradycyjne do tworzenia renderów za pomocą PovRay i Luxrender.

  • Zacznij od załadowania pliku table.FCStd, który modelowaliśmy wcześniej lub z linku na dole tego rozdziału.
  • Naciśnij małą strzałkę w dół obok przycisku Nowy projekt Povray i wybierz szablon RadiosityNormal.
  • Może pojawić się komunikat ostrzegawczy informujący, że bieżący widok 3D nie jest w trybie perspektywy, a zatem renderowanie będzie się różnić. Popraw to, wybierając Nie, wybierając menu Widok → Perspektywa i ponownie wybierając szablon RadiosityNormal.
  • Możesz także wypróbować inne szablony po utworzeniu nowego projektu, po prostu edytując jego właściwość Template.
  • Nowy projekt został utworzony:

  • Nowy projekt przyjął punkt widzenia widoku 3D w momencie naciśnięcia przycisku. Możemy zmienić widok i zaktualizować pozycję widoku zapisaną w projekcie Povray w dowolnym momencie, naciskając przycisk Reset camera.
  • Środowisko pracy Raytracing działa tak samo jak Środowisko pracy Kreślenie: Po utworzeniu folderu projektu musimy dodać do niego Widoki naszych obiektów. Możemy to zrobić zaznaczając wszystkie obiekty tworzące tabelę i naciskając przycisk Wstaw część:

  • Widoki przyjęły wartości kolorów i przezroczystości z ich oryginalnych części, ale jeśli chcesz, możesz to zmienić we właściwościach każdego widoku.
  • Jesteśmy teraz gotowi do stworzenia naszego pierwszego renderu Povray. Naciśnij przycisk Render.
  • Uwaga dla użytkowników systemu Windows: po otrzymaniu (w Povray) ostrzeżenia "Ograniczenia we/wy zabraniają zapisu ..."
    • otwórz Povray
    • wybierz " Options → Script I/O Restrictions" i upewnij się, że jest ustawione na "No Restrictions"
    • ponów próbę
  • Zostaniesz poproszony o podanie nazwy pliku i ścieżki do obrazu .png, który zostanie zapisany przez Povray.
  • Następnie Povray otworzy i obliczy obraz.
  • Po zakończeniu kliknij obraz, aby zamknąć okno Povray. Wynikowy obraz zostanie załadowany do FreeCAD:

Renderowanie przy użyciu LuxRender

  • Renderowanie za pomocą Luxrender działa prawie tak samo. Możemy pozostawić nasz plik otwarty i utworzyć nowy projekt Luxrender w tym samym pliku lub przeładować go, aby zacząć od zera.
  • Naciskamy małą strzałkę w dół obok Nowy projekt Luxrender i wybierz szablon LuxOutdoor.
  • Zaznacz wszystkie elementy tabeli. Jeśli w dokumencie nadal znajduje się projekt Povray, upewnij się, że zaznaczyłeś również sam projekt Luxrender, aby widoki utworzone w następnym kroku nie znalazły się przez pomyłkę w niewłaściwym projekcie.
  • Naciśnij przycisk Wstaw część.
  • Wybierz projekt Luxrender i naciśnij przycisk przycisk Render.
  • Luxrender działa inaczej niż Povray. Po uruchomieniu renderowania, aplikacja Luxrender otworzy się i natychmiast rozpocznie renderowanie:

  • Jeśli pozostawisz to okno otwarte, Luxrender będzie kontynuował obliczenia i renderowanie w nieskończoność, stopniowo udoskonalając obraz. To ty decydujesz, kiedy obraz osiągnie jakość wystarczającą do twoich potrzeb i zatrzymujesz renderowanie.
  • W lewym panelu znajduje się również wiele elementów sterujących. Wszystkie te elementy sterujące zmienią aspekt renderowanego obrazu w locie, bez zatrzymywania renderowania.
  • Gdy uznasz, że jakość jest wystarczająco dobra, naciśnij Render → stop, a następnie File → Export to image → Tonemapped low dynamic range, aby zapisać wyrenderowany obraz do pliku png.

Możesz znacznie rozszerzyć możliwości renderowania FreeCAD, tworząc nowe szablony dla Povray lub Luxrender. Zostało to wyjaśnione w dokumentacji środowiska pracy Raytracing.

Do pobrania

Więcej informacji: