Part Module/pl: Difference between revisions

From FreeCAD Documentation
(Created page with "Zauważ, że Prosta (Line) może być stworzona przez sprecyzowanie punktu startowego i końcowego bezpośrednio. Dla przykładu Part.Line(point1,point2) lub możemy stworzyć...")
(Redirected.)
Tag: New redirect
 
(374 intermediate revisions by 5 users not shown)
Line 1: Line 1:
#REDIRECT [[Part_Workbench/pl]]
Możliwości CAD FreeCADa wynikają z jądra [http://en.wikipedia.org/wiki/Open_CASCADE OpenCasCade]. Moduł Part pozwala FreeCADowi uzyskać dostęp do obiektów i funkcji OpenCasCade. OpenCascade jest profesjonalnym jądrem CAD, pozwalającym na zaawansowaną manipulację geometrią 3D i obiektami. Obiekty Części (Part), w przeciwieństwie do obiektów [[Mesh Module/pl | modułu Mesh]], są dużo bardziej skomplikowane, zatem pozwalają na znacznie bardziej zaawansowane operacje, jak spójne operacje Boole'a, modyfikacje historii i zachowanie parametryczne.

[[Image:Part example.jpg]]

Przykład kształtu części we FreeCADzie

=== Narzędzia ===

Narzędzia modułu zlokalizowane są w menu '''Part''', które pojawia się po załadowaniu modułu.

{{Part Tools/pl}}

=== Operacje Boole'a ===

[[Image:Part_BooleanOperations.png|500px|left|Przykład unii (Fuse), części wspólnej (Common) i różnicy (Cut)]]

{{clear}}

Przykład unii (Union), części wspólnej (Intersection) i różnicy (Difference)

=== Objaśnienie koncepcji ===

W terminologii OpenCasCade , rozróżniamy geometryczne prymitywy (primitives) i (topologiczne) kształty (shapes). Prymityw geometryczny może być punktem, prostą, okręgiem, płaszczyzną itp. lub trochę bardziej skomplikowanym typem jak krzywa czy powierzchnia. B-Spline. Kształt może być wierzchołkiem, krawędzią, przewodem (wire), ścianą, bryłą lub składać się z innych kształtów. Prymitywy geometryczne nie są stworzone w celu bezpośredniego wyświetlania w scenie 3D, a raczej do budowania geometrii dla kształtów. Na przykład, krawędź może być skonstruowana z linii lub z kawałka okręgu.

W celu podsumowania, powinniśmy powiedzieć, że prymitywy są "bezkształtnymi" klockami budującymi, kształtu są rzeczywistą geometrią zbudowaną na nich.

By uzyskać pełną listę, zapoznaj się z [http://www.opencascade.org/org/doc/ dokumentacją OCC] i szukaj Geom_Geometry oraz TopoDS_Shape. Możesz tam także więcej przeczytać o różnicach pomiędzy obiektami geometrycznymi a kształtami. Proszę odnotować, że dokumentacja OCC niestety nie jest dostępna online (musisz ściągnąć archiwum) i celuje głównie w programistów, nie użytkowników końcowych. Ale miejmy nadzieję, że znajdziesz dość informacji by zacząć tutaj.

Typy geometryczne są aktualnie podzielone na dwie główne grupy: krzywe i powierzchnie. wychodząc z krzywych (prosta, okrąg, ...) możesz bezpośredni zbudować krawędź, wychodząc z powierzchni (płaszczyzna, walec, ...) może być zbudowana ściana. Np. geometryczny prymityw prostej jest nieograniczony, innymi słowy jest zdefiniowany przez wektor bazowy i wektor kierunku kiedy jego reprezentacja kształtu ograniczona jest przez punkty: początkowy o koncowy. i sześcian -- bryła -- może być stworzony z sześciu ograniczonych płaszczyzn.

Z krawędzi lub ściany możesz wrócić do postaci prymitywu.

W ten sposób, z kształtów możesz zbudować bardzo skomplikowane części lub, innym razem zaokrąglić, wyciągnąć cały podkształt by uzyskać bardziej skomplikowany kształt.

=== Skryptowanie ===

Główna sktuktura danych używana w module Part to [http://en.wikipedia.org/wiki/Boundary_representation BRep] pochodzące z OpenCascade.
Wszelkie treści i typy obiektów modułu Part są aktualnie dostępne przez skryptowanie w pythonie. Zawiera ono prymitywy geometryczne, jak Linia lub Okrąg (lub Łuk) i cały zakres TopoKształtów (TopoShapes), jak Wierzchołki, Krawędzie, Przewody, Ściany, Bryły lite i Złożenia. Dla każdego z tych obiektów, istnieje kilka metod tworzeni. Niektóre z nich, szczególnie TopoKształty, zaawansowane operacje jak unie/różnice/wycięcia są także dostępne. Eksploracja treści modułu Part, jest opisana szerzej na stronie [[FreeCAD Scripting Basics/pl | Podstawy skryptowania we FreeCADzie]].

=== Examples ===

By stworzyć prostą, włącz konsolę Pythona i wpisz:
<syntaxhighlight>
import Part,PartGui
doc=App.newDocument()
l=Part.Line()
l.StartPoint=(0.0,0.0,0.0)
l.EndPoint=(1.0,1.0,1.0)
doc.addObject("Part::Feature","Line").Shape=l.toShape()
doc.recompute()
</syntaxhighlight>
Przejdźmy przez przykład pythona, krok po kroku:
<syntaxhighlight>
import Part,PartGui
doc=App.newDocument()
</syntaxhighlight>
ładuje moduł Part i tworzy nowy dokument
<syntaxhighlight>
l=Part.Line()
l.StartPoint=(0.0,0.0,0.0)
l.EndPoint=(1.0,1.0,1.0)
</syntaxhighlight>
Prosta jest aktualnie odcinkiem, stąd punkt startowy i końcowy.
<syntaxhighlight>
doc.addObject("Part::Feature","Line").Shape=l.toShape()
</syntaxhighlight>
To dodaje do dokumentu obiekt typu Part i przypisuje reprezentację kształtu odcinka do właściwości 'Shape' dodanego obiektu. Ważne jest zrozumienie, że tutaj używamy geometrycznych prymitywów (Part.line) do stworzenia z nich TopoKształtu (metoda toShape()). Tylko Kształty mogą być dodane do dokumentu. We FreeCADzie, geometryczne prymitywy są "strukturami budującymi" dla Kształtów.
<syntaxhighlight>
doc.recompute()
</syntaxhighlight>
Aktualizuje dokument. Także przygotowuje wizualizację nowej części.

Zauważ, że Prosta (Line) może być stworzona przez sprecyzowanie punktu startowego i końcowego bezpośrednio. Dla przykładu Part.Line(point1,point2) lub możemy stworzyć domyślną prostą ustawić jej właściwości później, jak zrobiliśmy tutaj.

A circle can be created in a similar way:
<syntaxhighlight>
import Part
doc = App.activeDocument()
c = Part.Circle()
c.Radius=10.0
f = doc.addObject("Part::Feature", "Circle")
f.Shape = c.toShape()
doc.recompute()
</syntaxhighlight>
Note again, we used the circle (geometry primitive) to construct a shape out of it. We can of course still access our construction geometry afterwards, by doing:
<syntaxhighlight>
s = f.Shape
e = s.Edges[0]
c = e.Curve
</syntaxhighlight>
Here we take the shape of our object f, then we take its list of edges. In this case there will be only one because we made the whole shape out of a single circle, so we take only the first item of the Edges list, and we takes its curve. Every Edge has a Curve, which is the geometry primitive it is based on.

Head to the [[Topological data scripting]] page if you would like to know more.

{{docnav|Mesh Module|Drawing Module}}

[[Category:User Documentation]]
<languages/>

Latest revision as of 14:57, 27 April 2024

Redirect to: