Part Module/pl: Difference between revisions

From FreeCAD Documentation
(Updating to match new version of source page)
(Redirected.)
Tag: New redirect
 
(366 intermediate revisions by 4 users not shown)
Line 1: Line 1:
#REDIRECT [[Part_Workbench/pl]]
Możliwości CAD FreeCADa wynikają z jądra [http://en.wikipedia.org/wiki/Open_CASCADE OpenCasCade]. Moduł Part pozwala FreeCADowi uzyskać dostęp do obiektów i funkcji OpenCasCade. OpenCascade jest profesjonalnym jądrem CAD, pozwalającym na zaawansowaną manipulację geometrią 3D i obiektami. Obiekty Części (Part), w przeciwieństwie do obiektów [[Mesh Module/pl | modułu Mesh]], są dużo bardziej skomplikowane, zatem pozwalają na znacznie bardziej zaawansowane operacje, jak spójne operacje Boole'a, modyfikacje historii i zachowanie parametryczne.

[[Image:Part example.jpg]]

Przykład kształtu części we FreeCADzie

=== Narzędzia ===

Narzędzia modułu zlokalizowane są w menu '''Part''', które pojawia się po załadowaniu modułu.

{{Part Tools/pl}}

=== Operacje Boole'a ===

[[Image:Part_BooleanOperations.png|500px|left|Przykład unii (Fuse), części wspólnej (Common) i różnicy (Cut)]]

{{clear}}

Przykład unii (Union), części wspólnej (Intersection) i różnicy (Difference)

=== Objaśnienie koncepcji ===

W terminologii OpenCasCade , rozróżniamy geometryczne prymitywy (primitives) i (topologiczne) kształty (shapes). Prymityw geometryczny może być punktem, prostą, okręgiem, płaszczyzną itp. lub trochę bardziej skomplikowanym typem jak krzywa czy powierzchnia. B-Spline. Kształt może być wierzchołkiem, krawędzią, przewodem (wire), ścianą, bryłą lub składać się z innych kształtów. Prymitywy geometryczne nie są stworzone w celu bezpośredniego wyświetlania w scenie 3D, a raczej do budowania geometrii dla kształtów. Na przykład, krawędź może być skonstruowana z linii lub z kawałka okręgu.

W celu podsumowania, powinniśmy powiedzieć, że prymitywy są "bezkształtnymi" klockami budującymi, kształtu są rzeczywistą geometrią zbudowaną na nich.

By uzyskać pełną listę, zapoznaj się z [http://www.opencascade.org/org/doc/ dokumentacją OCC] i szukaj Geom_Geometry oraz TopoDS_Shape. Możesz tam także więcej przeczytać o różnicach pomiędzy obiektami geometrycznymi a kształtami. Proszę odnotować, że dokumentacja OCC niestety nie jest dostępna online (musisz ściągnąć archiwum) i celuje głównie w programistów, nie użytkowników końcowych. Ale miejmy nadzieję, że znajdziesz dość informacji by zacząć tutaj.

Typy geometryczne są aktualnie podzielone na dwie główne grupy: krzywe i powierzchnie. wychodząc z krzywych (prosta, okrąg, ...) możesz bezpośredni zbudować krawędź, wychodząc z powierzchni (płaszczyzna, walec, ...) może być zbudowana ściana. Np. geometryczny prymityw prostej jest nieograniczony, innymi słowy jest zdefiniowany przez wektor bazowy i wektor kierunku kiedy jego reprezentacja kształtu ograniczona jest przez punkty: początkowy o koncowy. i sześcian -- bryła -- może być stworzony z sześciu ograniczonych płaszczyzn.

Z krawędzi lub ściany możesz wrócić do postaci prymitywu.

W ten sposób, z kształtów możesz zbudować bardzo skomplikowane części lub, innym razem zaokrąglić, wyciągnąć cały podkształt by uzyskać bardziej skomplikowany kształt.

=== Skryptowanie ===

Główna sktuktura danych używana w module Part to [http://en.wikipedia.org/wiki/Boundary_representation BRep] pochodzące z OpenCascade.
Wszelkie treści i typy obiektów modułu Part są aktualnie dostępne przez skryptowanie w pythonie. Zawiera ono prymitywy geometryczne, jak Linia lub Okrąg (lub Łuk) i cały zakres TopoKształtów (TopoShapes), jak Wierzchołki, Krawędzie, Przewody, Ściany, Bryły lite i Złożenia. Dla każdego z tych obiektów, istnieje kilka metod tworzeni. Niektóre z nich, szczególnie TopoKształty, zaawansowane operacje jak unie/różnice/wycięcia są także dostępne. Eksploracja treści modułu Part, jest opisana szerzej na stronie [[FreeCAD Scripting Basics/pl | Podstawy skryptowania we FreeCADzie]].

=== Examples ===

By stworzyć prostą, włącz konsolę Pythona i wpisz:
{{Code|code=
import Part,PartGui
doc=App.newDocument()
l=Part.Line()
l.StartPoint=(0.0,0.0,0.0)
l.EndPoint=(1.0,1.0,1.0)
doc.addObject("Part::Feature","Line").Shape=l.toShape()
doc.recompute()
}}
Przejdźmy przez przykład pythona, krok po kroku:
{{Code|code=
import Part,PartGui
doc=App.newDocument()
}}
ładuje moduł Part i tworzy nowy dokument
{{Code|code=
l=Part.Line()
l.StartPoint=(0.0,0.0,0.0)
l.EndPoint=(1.0,1.0,1.0)
}}
Prosta jest aktualnie odcinkiem, stąd punkt startowy i końcowy.
{{Code|code=
doc.addObject("Part::Feature","Line").Shape=l.toShape()
}}
To dodaje do dokumentu obiekt typu Part i przypisuje reprezentację kształtu odcinka do właściwości 'Shape' dodanego obiektu. Ważne jest zrozumienie, że tutaj używamy geometrycznych prymitywów (Part.line) do stworzenia z nich TopoKształtu (metoda toShape()). Tylko Kształty mogą być dodane do dokumentu. We FreeCADzie, geometryczne prymitywy są "strukturami budującymi" dla Kształtów.
{{Code|code=
doc.recompute()
}}
Aktualizuje dokument. Także przygotowuje wizualizację nowej części.

Zauważ, że Prosta (Line) może być stworzona przez sprecyzowanie punktu startowego i końcowego bezpośrednio. Dla przykładu Part.Line(point1,point2) lub możemy stworzyć domyślną prostą ustawić jej właściwości później, jak zrobiliśmy tutaj.

Okrąg może być stworzony w podobny sposób:
{{Code|code=
import Part
doc = App.activeDocument()
c = Part.Circle()
c.Radius=10.0
f = doc.addObject("Part::Feature", "Circle")
f.Shape = c.toShape()
doc.recompute()
}}
Zauważ znów, użyliśmy okręgu (geometryczny prymitiw) do stworzenia kształtu z niego. Oczywiście później możemy uzyskać dostęp do naszej konstrukcji, przez zrobienie:
{{Code|code=
s = f.Shape
e = s.Edges[0]
c = e.Curve
}}
Tutaj wzieliśmy kształt naszego obiektu f, następnie pobraliśmy listę krawędzi, w tym przypadku będzie tylko jedna, bo zrobiliśmy cały kształt tylko z jednego okręgu, więc bierzemy tylko pierwszy element z listy Krawędzi (Edges list), i bierzemy jego Krzywą (Curve). Każda Krawędź ma Krzywą, która jest bazą dla prymitywu.

Przejdź do [[Topological data scripting/pl | Topologicznego skryptowania danych]] jeśli chcesz wiedzieć więcej.

=== Tutorials ===
* [[Import_from_STL_or_OBJ|Import from STL or OBJ]]

{{docnav|OpenSCAD Module|Drawing Module}}

[[Category:User Documentation/pl]]
<languages/>

Latest revision as of 14:57, 27 April 2024

Redirect to: