Informacje na temat FreeCAD.

From FreeCAD Documentation
Revision as of 18:14, 18 February 2023 by Kaktus (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search
Freecad default.jpg

FreeCAD jest uniwersalnym parametrycznym programem modelującym w przestrzeni 3D CAD, którego rozwój odbywa się wyłącznie według zasad Open Source (licencja LGPL) .
FreeCAD jest przeznaczony bezpośrednio dla inżynierii mechanicznej i projektowania detali i produktów, ale mieści się również w szerszym zakresie zastosowań związanych z inżynierią, takich jak architektura, analiza elementów ukończonych, druk 3D i wiele pokrewnych.

FreeCAD oferuje narzędzia podobne do CATIA, SolidWorks lub Solid Edge, w związku z czym należy także do kategorii CAD, PLM, CAx oraz CAE. Jest to system oparty na funkcjach modelu parametrycznego z modularną strukturą oprogramowania, która umożliwia dostarczenie dodatkowej funkcjonalności bez modyfikacji systemu podstawowego.

Podobnie jak w przypadku licznych systemów projektowania CAD, FreeCAD posiada wiele komponentów 2D do szkicowania kształtów płaskich lub tworzenia rysunków produkcyjnych. Nie skupia się jednak bezpośrednio na rysowaniu 2D jak np. Inkscape lub AutoCAD LT. Również nie koncentruje się na animacji czy też na edycji siatki jak np. Blender, Maya, 3ds Max, czy Cinema 4D. Niemniej jednak, dzięki swoim szerokim możliwościom adaptacyjnym, FreeCAD może stać się przydatny w znacznie szerszym obszarze zastosowań niż jego obecnie planowane przeznaczenie.

FreeCAD w dużym stopniu korzysta z bibliotek o otwartym kodzie źródłowym, które są dostępne w zakresie informatyki naukowej. Wśród nich są Open Cascade Technology (OCCT), potężne jądro CAD. Coin3D, zestaw narzędzi do projektowania grafiki 3D, kompatybilny z Open Inventor. Qt, światowej sławy interfejs użytkownika, oraz Python, współczesny język skryptowy.
FreeCAD może być również używany jako biblioteka przez inne programy.

FreeCAD jest również systemem wieloplatformowym, a obecnie działa na OS Linux/Unix, Windows i Mac OS. Wszędzie zapewniając identyczny wygląd i funkcjonalność!

Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwości FreeCAD, spójrz na listę funkcji, najnowsze notatki o wydaniu, oraz na artykuły rozpoczęcie pracy, lub zobacz więcej FreeCAD w akcji - zrzuty ekranu.

O projekcie FreeCAD

Projekt FreeCAD rozpoczęto już w 2001 roku, jak opisano na stronie historia.

FreeCAD jest utrzymywany i rozwijany przez społeczność pasjonatów programistów i użytkowników (patrz strona Współtwórcy). Wolontariusze pracują nad FreeCAD dobrowolnie, w wolnym czasie. Nie mogą zagwarantować, że FreeCAD zawiera wszystko, czego możesz sobie życzyć, ale robią wszystko, co w ich mocy! Społeczność gromadzi się na forum Forum FreeCAD, gdzie omawia się większość pomysłów i decyzji. Zapraszamy do przyłączenia się do nas!