Tezgahlar

From FreeCAD Documentation
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Workbenches and the translation is 13% complete.
Outdated translations are marked like this.

FreeCAD, Revit veya CATIA gibi birçok modern tasarım uygulamasına benzer olarak, Tezgah kavramına dayanmaktadır. Bir tezgah, belirli bir görev için özel olarak gruplandırılmış bir takım araçlar olarak düşünülebilir. Geleneksel bir mobilya atölyesinde, ahşapla çalışan için bir çalışma masası, metal parçalarıyla çalışan için başka bir çalışma masası ve montaj yapan kişi için üçüncü bir çalışma masası olacaktır.

FreeCAD, like many modern design applications such as Revit or CATIA, is based on the concept of Workbench. A workbench can be considered as a set of tools specially grouped for a certain task. In a traditional furniture workshop, you would have a work table for the person who works with wood, another one for the one who works with metal pieces, and maybe a third one for the guy who mounts all the pieces together.

FreeCAD'de de aynı görüş geçerlidir. Araçlar, ilgili oldukları görevlere göre tezgahlarda gruplanır.

Bir tezgahtan diğerine geçtiğinizde, arayüzde mevcut olan araçlar değişir. Araç çubukları, komut çubukları ve arayüzün muhtemelen diğer kısımları yeni tezgahlara geçer, ancak sahnenizin içeriği değişmez. Örneğin, Taslak Tezgahı ile 2D şekiller çizmeye başlayabilir, daha sonra Parça Tezgahı ile nesne üzerinde daha fazla çalışabilirsiniz.

Bazen bir Tezgahın Modül olarak adlandırıldığını unutmayın . Ancak, Tezgahlar ve Modüller farklı varlıklardır. Bir Modül, FreeCAD'in bir uzantısıdır, Tezgah ise bazı araç çubuklarını ve menüleri gruplayan özel bir GUI yapılandırmasıdır. Genellikle her modül kendi tezgahını içerir, bu nedenle ismin çapraz kullanımıdır.

Yerleşik tezgahlar

Current

Aşağıdaki tezgahlar bütün FreeCAD kurulumlarında bulunur:

  • Freecad.svg Std Base. This is not really a workbench, but rather a category of 'standard' commands and tools that can be used in all workbenches.
  • Workbench FEM.svg The FEM Workbench provides Finite Element Analysis (FEA) workflow.
  • Workbench Inspection.svg The Inspection Workbench is made to give you specific tools for examination of shapes. It is still under development.
  • Workbench Part.svg The Part Workbench for working with geometric primitives and boolean operations.
  • Workbench Path.svg The Path Workbench is used to produce G-Code instructions. It is still under development.
  • Workbench Reverse Engineering.svg The Reverse Engineering Workbench is intended to provide specific tools to convert shapes/solids/meshes into parametric FreeCAD-compatible features. It is still under development.

Obsolete

The following workbenches are no longer included after version 0.20:

Program dışı tezgahlar

FreeCAD çalışma tezgahlarının Python'da programlanması kolaydır , bu nedenle FreeCAD ana geliştiricilerinin dışında ek çalışma tezgahları geliştiren birçok insan vardır.

3. Parti tezgahlar sayfasında, bu tezgahlardan bir kısmı hakkında bilgi bulabilir ve kılavuzlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca FreeCAD Eklentileri projesi bu çalışmaları FreeCAD içinden kolayca yüklenebilir hale getirmeyi amaçlamaktadır.