Pracovní plochy

  From FreeCAD Documentation
  This page is a translated version of the page Workbenches and the translation is 5% complete.
  Outdated translations are marked like this.

  FreeCAD,stejně jako mnoho dalších moderních designových aplikací takových jako Revit nebo CATIA, je založen na konceptu Pracovní plochy. Pracovní plocha představuje skupinu nástrojů speciálně sestavených pro dané úlohy. V tradiční nábytkářské dílně byl samostatný pracovní stůl pro osobu, která pracovala se dřevem, další stůl pro osobu, která pracovala s kovovými částmi a třeba i třetí stůl, na kterém třetí pracovník montoval všechny kusy dohromady.

  FreeCAD, like many modern design applications such as Revit or CATIA, is based on the concept of Workbench. A workbench can be considered as a set of tools specially grouped for a certain task. In a traditional furniture workshop, you would have a work table for the person who works with wood, another one for the one who works with metal pieces, and maybe a third one for the guy who mounts all the pieces together.

  Ve FreeCADu je použit úplně stejný koncept. Nástroje jsou přiřazovány do pracovních ploch podle úkolů, ke kterým, jsou tyto plochy určeny.

  Když přepnete z jedné plochy do druhé, nástroje dostupné v ploše se změní. Pruh nástrojů, pruh příkazů a případně další části plochy se přepnou na novou pracovní plochu, ale část se zpracovávanou úlohou se nezmění. Například můžete začít kreslit 2D tvary na Kreslicí pracovní ploše a pak na nich dále pracovat v pracovní ploše Díl.

  Všimněte si, že někdy je pracovní plocha odkazována jako "Modul". Nicméně Pracovní plochy a Moduly jsou odlišné objekty. Modul je jakékoliv rozšíření FreeCADu, zatímco Pracovní plocha je speciální GUI (to co vidíte na obrazovce) configurace, která seskupuje vybrané pruhy nástrojů a menu. Obvykle každý modul obsahuje svou vlastní pracovní plochu, což je důvod občasné záměny pojmů Modul a Pracovní plocha.

  Built-in workbenches

  Current

  Dostupné jsou následující pracovní plochy:

  • Freecad.svg Std Base. This is not really a workbench, but rather a category of 'standard' commands and tools that can be used in all workbenches.
  • Workbench FEM.svg The FEM Workbench provides Finite Element Analysis (FEA) workflow.
  • Workbench Inspection.svg The Inspection Workbench is made to give you specific tools for examination of shapes. Still in the early stages of development.
  • Workbench Part.svg The Part Workbench for working with geometric primitives and boolean operations.
  • Workbench Reverse Engineering.svg The Reverse Engineering Workbench is intended to provide specific tools to convert shapes/solids/meshes into parametric FreeCAD-compatible features.
  • Workbench Start.svg The Start Workbench allows you to quickly jump to one of the most common workbenches.

  Obsolete

  The following workbenches are no longer included after version 0.20:

  External workbenches

  FreeCAD workbenches are easy to program in Python, there are therefore many people developing additional workbenches outside of the FreeCAD main development area.

  The external workbenches page lists all that are known to this community. Most are easily installable from within FreeCAD, using the Addon Manager, found under menu Tools → Std AddonMgr.svg Addon manager.