Uživatelské centrum

From FreeCAD Documentation
This page is a translated version of the page User hub and the translation is 8% complete.
Outdated translations are marked like this.


Tato část je hlavní nápověda pro nováčky ve FreeCADu.

Mějte prosím na paměti, že stejně jako sám FreeCAD, jsou tyto stránky průběžně ve vývoji. FreeCAD se již teď vyznačuje mnoha zajímavými nástroji pro koncové uživatele a další jsou průběžně přidávány, což je důvodem proč stále ještě chybí finální nebo aktuální dokumentace pro koncového uživatele.

If you'd like to contribute to FreeCAD, please donate, and see the Help FreeCAD page for other ways to contribute. If you'd like to edit this wiki, request a wiki account with editor permissions in the forum, and read the WikiPages for the general guidelines that you should follow.

If you would like to know how FreeCAD started years ago visit the History page.

A máte-li nějaké poznatky, které byste rádi viděli i zde, není důvod abyste nepřispěli a nepomohli nám tento manuál vylepšit. Přejděte na stránku Nápověda FreeCADu , která Vám s tím pomůže začít.

Použití FreeCADu

Úvod

Migrating from other software?

Základy aplikace

Pracovní plochy

Workbenches are collections of tools used for specific tasks. These are the base workbenches bundled with every FreeCAD installation:

  • Standard tools. These commands and tools are present in all workbenches.
  • The CAM Workbench is used to produce G-Code instructions. This workbench was called "Path Workbench" in version 0.21 and below.
  • The FEM Workbench provides Finite Element Analysis (FEA) workflow.
  • The Inspection Workbench is made to give you specific tools for examination of shapes. Still in the early stages of development.
  • The Part Workbench for working with geometric primitives and boolean operations.
  • The Reverse Engineering Workbench is intended to provide specific tools to convert shapes/solids/meshes into parametric FreeCAD-compatible features.
  • The Start Workbench allows you to quickly jump to one of the most common workbenches.

Macros

Macros are relatively small snippets of Python code that perform a simple or a complex task that is not available in the base FreeCAD system.

Power users have written various macros to enhance FreeCAD with more capabilities.

Since FreeCAD 0.17, many macros can be installed using the Addon Manager. For a list of the macros refer to the Macros recipes page. For manual installation see How to install macros.

External workbenches

When many macros or functions are developed together, and are organized in toolbars and menus, they can become a new workbench.

External workbenches are collections of functions that are not part of the base FreeCAD system, usually developed by experienced users, and targeting a particular need.

Since FreeCAD 0.17, many workbenches can be installed using the Addon Manager. For manual installation see How to install additional workbenches.

Reference

Online nápověda

Toto je oficiální online nápověda FreeCADu. Mějte prosím na paměti, že celý systém online nápovědy je v současné době přepracováván. Tento systém nápovědy bude použit pro generování .CHM souboru, který bude distribuován s binárním balíčkem FreeCADu. Právě teď je online nápověda sestavována z některých nejkompletnějších sekcí této wiki.

Dále