Uwagi dotyczące wydania 0.19

From FreeCAD Documentation
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Release notes 0.19 and the translation is 100% complete.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎русский

FreeCAD 0.19 został wydany 20-tego marca 2021, pobranie będzie możliwe ze strony Download. Jest to podsumowanie najciekawszych zmian. Pełna lista zmian znajduje się w MantisBT bugtracker FC 0.19 changelog.

Starsze uwagi na temat wydania FreeCAD można znaleźć w Lista funkcji.

FreeCAD release 0.19 main.jpg

Simpson i Shipton, silnik parowy o krótkim skoku około 1845 roku, z poziomym tłokiem obrotowym, model wykonany przez un1corn, Prezentacje użytkowników.

Najważniejsze informacje

FreeCAD highlight 1 0.19.jpg Poziomy 4-cylindrowy silnik parowy z zaworem obrotowym, autorstwa un1corn, Prezentacja użytkowników.


FreeCAD highlight 2 0.19.png Wstępny projekt MAORY, adaptacyjnego modułu optycznego (AO) dla Europejskiego Ekstremalnie Dużego Teleskopu (E-ELT), tutaj jest on zamontowany na platformie E-ELT Nasmyth.

Montaż ten został wykonany przez Zolko, autora nowego Środowiska pracy Assembly4, który za pomocą nowego potężnego obiektu App Link importuje tysiące różnych części i podzespołów, układając je w określonych pozycjach za pomocą wyrażeń matematycznych. Patrz Prezentacje użytkowników.

W przypadku tego modelu, części nie były projektowane w programie FreeCAD, tylko importowane z formatu STEP, a następnie rozmieszczone z Assembly4.


FreeCAD highlight 3 0.19.jpg Przegub śrubowy stałoprędkościowy M. GECIK, autorstwa użytkownika ppemawm, patrz Prezentacja użytkowników. Model został odwrócony na podstawie indywidualnych plików STL z Thingiverse przez oryginalnego autora, NOP21. Proszę zwrócić uwagę na licencję oryginalnych plików.

Pliki STL zostały pobrane, zapisane i zaimportowane do FreeCAD, a następnie ręcznie zmontowane za pomocą narzędzia Std Transform. Te zespół siatki został użyty jako odniesienie do utworzenia brył za pomocą Środowiska pracy Projekt Części, a następnie złożenia ich za pomocą nowego Środowiska pracy Assembly4.

Model rozpoczęto przy użyciu Assembly4, a każda część była tworzona bezpośrednio w nawiązaniu do modelu STL na podstawie wymiarów szkicu. Szkice powstawały w skali 1:1 z uwzględnieniem modelu STL od podstaw.

FreeCAD highlight 4 0.19.png Środowisko pracy Workbench TechDraw.svg TechDraw, które zastąpiło Workbench Drawing.svg Drawing w v0.17, zostało zaktualizowane w ważny sposób. Posiada wiele nowych funkcji w odniesieniu do v0.18, które czynią je znacznie bardziej użyteczne do tworzenia technicznych ilustracji brył przestrzennych.

Wśród wielu małych udoskonaleń, nowe funkcje obejmują:
wymiary są teraz zgodne z jedną z norm ISO 129-1 lub ASME Y14.5M;
nowe adnotacje w dymkach do umieszczania tekstu wewnątrz koła lub wielokąta;
nowe adnotacje tekstowe aby uwzględnić duże akapity sformatowane jako pogrubione lub kursywa; wierzchołki kosmetyczne oraz krawędzie kosmetyczne które nie są częścią oryginalnego modelu, ale mogą być wykorzystane do stworzenia niestandardowych wymiarów; podstawowe wsparcie dla symboli spawalniczych; nowe aktywne widoki w trybie zrzut ekranu okna widoku 3D; nowe podstawowe szablony dla rozmiarów ISO (A0 do A4), a także wzorce języka rosyjskiego i chińskiego; nowe wymiary poziome i pionowe, które mierzą pełny zakres projekcji; Kreskowanie SVG jest teraz dostępne, gdy strona jest eksportowana do SVG. Nowy obiekt App Link jest teraz również obsługiwany jako źródło do tworzenia widoków, co jest przydatne przy pracy ze złożeniami.

Informacje ogólne

Z ponad 8128 zadań w gałęzi master od wydania wersji 0.18, jest to jedno z najbardziej rozbudowanych wydań w historii, z kilkoma nowymi komponentami, takimi jak nowy obiekt App::Link. Również wieloma nowymi narzędziami w Środowisku pracy TechDraw, które czynią FreeCAD jeszcze potężniejszym dla zadań modelowania i montażu 3D. Poza tym, ekosystem FreeCAD nadal się rozrasta wraz z bardziej wyspecjalizowanymi zewnętrznymi środowiskami pracy.

Python 3 oraz Qt5

Wysiłek włożony w migrację z Pythona 2 i Qt4 do Pythona 3 i Qt5 jest zasadniczo zakończony i większość programistów przeniosła się do mechanizmów Pythona3/Qt5.

Niewątpliwie istnieją nieprzewidziane błędy; zostaną one usunięte w miarę ich zgłaszania. Jakakolwiek istniejąca zależność od Pythona 2 lub Qt4 nie będzie wspierana po 1 stycznia 2020 roku, po tym jak Python 2 został oficjalnie bez wsparcia Fundacji Pythona. Proszę zauważyć, że niektóre dodatki nie zostały jeszcze przeniesione do Pythona3/Qt5. Może to być spowodowane kilkoma przyczynami, w tym brakiem czasu dla ich programistów lub uszkodzonymi zależnościami, które mogą nie być łatwo naprawione, lub po prostu dlatego, że dodatek jest uważany za przestarzały. Osoby zainteresowane migracją konkretnego Środowiska pracy lub narzędzia zachęca się do udziału w Forum FreeCAD. Zobacz również Python3 i Qt5 Kompatybilne dodatki dla Środowisk pracy (w przygotowaniu do wersji 0.18).

Znane problemy

Naprawiono problem z widocznością zawartości Std Part w Qt5, gdy rzutnia jest wyświetlana na pełnym ekranie:

W rozwoju

Aby skompilować FreeCAD pod Windows, dostępne są różne Libpacki (wstępnie opracowane biblioteki):

 • Jest nowy kontener Docker do budowy FreeCAD, patrz kompilacja przez Docker; na forum.
 • Struktura Bug Trackera oraz Wiki została przeniesiona na serwer dedykowany, dzięki czemu jest łatwiejsza do zarządzania przez administratorów projektu; na forum.

Dokumentacja

 • Strona kompilacja w systemie Linux została zweryfikowana w celu lepszego wyjaśnienia wymagań dotyczących kompilacji na różnych dystrybucjach Linuksa. Ponieważ wielu deweloperów używa systemów opartych na Debianie, ta sekcja otrzymała najwięcej uwagi. Użytkownicy innych dystrybucji Linuksa są zachęcani do utrzymywania dokumentacji dla swojej konkretnej dystrybucji.
 • Strona Kompilacja w systemie Windows została również przepisany, aby wyjaśnić jak używać "LibPacka" do kompilacji.
 • Strona Compile on Docker została stworzona, aby przedstawić kompilację w tym systemie.
 • Strona Dokumentacja źródłowa została również uporządkowana, aby lepiej wyjaśnić, jak tworzyć dokumentację programowania (API) ze źródeł C++ i Python.
 • Strona Doxygen została przejrzana i rozszerzona, aby podać więcej szczegółów na temat składni używanej w plikach C++ do tworzenia dokumentacji programowej.
 • Strona Source code management została również przerobiona i wzbogacona o lepsze opisy i przykłady wykorzystania Git do zarządzania oddziałami i przekazywania kodu.
 • Strona Zewnętrzne środowiska pracy została przeorganizowana w taki sposób, że wszystkie bogate w funkcje, publicznie dostępne Środowiska pracy zostały wymienione. Jeśli chcesz dodać do tej strony Środowisko pracy, pokaż go na forum i podaj informacje pomocnicze, takie jak podręcznik użytkownika, strony Wiki i link do jego repozytorium. Następnie należy postarać się o włączenie go do Menadżera Dodatków.
 • Wprowadzono ulepszenia na stronach Poradniki i Wideo poradniki. W szczególności, podkreślono, że czytelnicy powinni brać pod uwagę tylko te wideo poradniki, które są wykonane w wersji 0.17 lub wyższej.

Znane problemy

 • Black screen spowodowany przez sterowniki kart wideo, podczas uruchamiania FreeCAD wewnątrz maszyny wirtualnej, wydanie #3939.
 • Joystick USB Wingman firmy Logitech może powodować niestabilne zachowanie podczas obracania i powiększania widoku, forum discussion.
 • Nawigacja za pomocą gestów jest w pełni obsługiwana dla Windows, ale musi być jeszcze utrzymywana w Linuksie i MacOS. Problem: programista, DeepSOIC, nie posiada maszyny MacOS ze swoim specjalnym trackpadem i nie testował go również na Linuksie, forum discussion.

Interfejs użytkownika

Navi Cube 0.19.png Kostka nawigacyjna została poddana kilku retuszom; teraz korzysta z przezroczystości, aby poprawić jej widoczność i czytelność, a strzałki są większe, aby usprawnić ich klikanie.

dyskusja na forum, pull request.

FreeCAD CubeMenu.png Kostka nawigacyjna może być powiększona o dodatek CubeMenu, który pozwala na konfigurację menu wyskakującego, jak również wielkości samej kostki. Jest to pomocne szczególnie w przypadku ekranów o bardzo wysokiej rozdzielczości, w których domyślny rozmiar jest zbyt mały. Jest to zewnętrzne narzędzie, które może być zainstalowane przy pomocy narzędzia Addon Manager.

dyskusja na forum; CubeMenu repozytorium (LGPL 2.1).

FreeCAD DocumentTree-Checkboxes.png Istnieje nowa opcja preferencji aby wyświetlić pola wyboru przed każdym elementem na widoku drzewa. Jest to przydatne do zaznaczania kilku elementów podczas korzystania z ekranu dotykowego.

dyskusja na forum; pull request.

COIL Icons.png Nowy motyw ikonek COIL opracowany przez użytkownika 1D_Inc. Jest to minimalistyczny zestaw ikon inspirowany ikonami w stylu outlinera 2.8 (cewka z wątkami lub pasmami nawiązuje do wyglądu ikon). Intencją jest posiadanie profesjonalnie wyglądających ikon, które mogą być używane z różnymi kolorami, w tym dla motywu jasnego, ciemnego i monochromatycznego.

Forum discussion 1 (old thread), dyskusja 2 (główny wątek), 1D_SVG_Tools repository.

IconThemes.png Nowy system zarządzania motywami ikon opracowany przez użytkownika triplus.

Forum discussion.

Dark theme1.PNG Nowy ciemny zestaw stylów opracowany przez użytkownika userzmp2000.

Forum dscussion, BlenderLike-dark.qss.

Darker.png Dark themes by user pablogil. Niebieskie, zielone i pomarańczowe warianty, które są ciemniejsze niż w poprzednich szablonach.

dyskusja na forum.

View ScreenCapture.png Narzędzie Std: ViewScreenShot obsługuje teraz przejrzystość. Opcje są dostępne po kliknięciu przycisku Extended i zmianie sekcji Image Properties.

Wiki, dyskusja na forum, commit 8e5151002.

Aplikacja::Łączenie i montaż

Link.svg AppLink.png

Obiekt App::Link umożliwia łatwe łączenie obiektów w dokumencie, oraz z dokumentów zewnętrznych.

Po 2,5 roku rozwoju, obiekt Link, lub bardziej formalnie App: Link (klasa App::Link), został wprowadzony do FreeCAD. Jest to specjalny typ App: DocumentObject z pewnymi właściwościami, które miejmy nadzieję pozwolą na łatwiejsze wykonywanie złożeń.

App Link pozwala obiektom na wykorzystanie danych innego obiektu, takich jak geometria lub nawet ich wizualna reprezentacja 3D, w tych samych lub różnych plikach. Może być on postrzegany jako cienki, absolutny klon, lub jako ten sam obiekt żyjący w dwóch różnych przypadkach. Niektóre funkcje oferowane przez Link są już obecne w niektórych Środowiskach pracy, takich jak Arch i BIM (Klon, referencje zewnętrzne). Implementacja "Link" jest na poziomie rdzenia, a zatem może być używana przez wszystkie stanowiska pracy na różne sposoby.

Komponent "App Link" został przemyślany i opracowany prawie samodzielnie przez użytkownika realthunder. Motywacje i implementacje projektowe stojące za tym przedsięwzięciem są opisane na jego stronie GitHub, Link. Aby osiągnąć ten cel, dokonano kilku zasadniczych zmian w FreeCAD. Są one również obszernie udokumentowane w Core-Changes.

Historię App Link można prześledzić na pewnych istotnych wątkach forum:

W końcu doszło do wniosku o wciągnięcie i połączenie:

Obiekt App Link przygotowuje FreeCAD do fazy, która została zaplanowana po przeprojektowaniu PartDesign we FreeCAD 0.17, która pracuje ze złożeniami.

Assembly3 to Środowisko pracy do wykonywania złożeń napisane w Pythonie przez użytkownika realthunder, które korzysta z funkcji App Link. W trakcie jego rozwoju stanowiło ono stanowisko testowe dla komponentu App Link. Podczas gdy Assembly3 nie jest jeszcze oficjalnie częścią FreeCAD, z włączeniem funkcji App Link, jest kwestią czasu, aby Assembly3 zostałnie udostępniony jako dodatek instalacyjny, tak jak obecnie Środowiska pracy A2plus oraz Assembly4.

System podstawowy, App, baza i przestrzenie nazw Gui

Oprócz wprowadzenia App Link, gałąź LinkMerge wprowadziła również pewne zmiany widoczne dla użytkownika w zakresie właściwości obiektu, wyrażenia, wyboru wizualnego, oraz widoku drzewa. Są one opisane na stronie Core-Changes.

Custom property 0.19.png Właściwości dynamiczne mogą być dodane do dowolnego obiektu C++ lub Pythona. Dzięki temu można tworzyć makra takie jak Macro PropertyMemo nieaktualny.

dyskusja na forum, animowany GIF przykład.

Custom property 0.19 property editor.png Te właściwości dynamiczne zostały dodane podczas scalania App Link.pull request #2350.
Selection.png Wybrane elementy ukryte przez inne elementy są podświetlane w celu wskazania ich położenia w modelu.

Te ulepszenia wyboru zostały również wprowadzone podczas scalania App Link. pull request #2350.

FreeCAD backup timestamp.png.png Po dwóch latach utknięcia w martwym punkcie, nastąpiła poprawa w sposobie obsługi plików kopii zapasowych przez program. Teraz mogą one zawierać znacznik czasu w formacie %Y%m%d-%H%M%S, zamiast prostej liczby. Można to ustawić w Edytorze ustawień.

dyskusja na forum, pull request #1148.

FreeCAD Parameter editor quick search.png Nowe pole wprowadzania danych umożliwiające szybkie wyszukiwanie parametrów w polu Edytora parametrów.

dyskusja na forum, pull request #3173.

Macro recently used.png Menu makro teraz pokazuje skrót do ostatnio używanych macrodefinicji, który może być wywołana kombinacją klawiszy, na przykład, Ctrl + {KEY|Shift} + {KEY|1}}. Można to skonfigurować w preferencjach Makrodefinicji.

dyskusja na forum, wniosek o wciągnięcie #3616.

Gui.getCommandInfo(...), Gui.getCommandShortcut(...), Gui.setCommandShortcut(...); wątek na forum, pull request #3710.

Menadżer dodatków

Addon Manager update 0.19.png Addon Manager został zaktualizowany. Teraz jest w stanie wyświetlać pełniejsze informacje o wszystkich zewnętrznych Środowiskach pracy i makrodefinicjach, oraz wyświetlać ich ikonki. Pozwala także na sprawdzanie aktualizacji przy starcie i użycie własnych repozytoriów.

Forum discussion.

Addon manager ui tweak.png Dodatkowo przedstawi informacje o tym, czy dodatek jest przestarzały, lub aktualnie zainstalowany lub czy dostępna jest aktualizacja.

dyskusja na forum, pull request #2605.

Środowisko pracy Architektura

Bądź na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami środowiska pracy Architektura, oraz zależnym od niego BIM, śledząc głównego autora tego środowiska, pod adresem w trakcie. Aktualizacje są również umieszczane na forum, BIM/Arch rozwojowe artykuły informacyjne z bloga autora Yorik.

Deweloperzy środowisk pracy Rysunek Roboczy, Architektura i BIM współpracują również z większą społecznością OSArch, mając na celu ostateczny cel: ulepszanie projektowania budynków przy użyciu całkowicie bezpłatnego oprogramowania.

Freecad-solar-diagram.jpg Narzędzie Arch Site jest w stanie ponownie wygenerować diagramy ścieżek słonecznych, jeśli podano szerokość geograficzną, długość geograficzną i deklinację. Do tego celu wymagany jest Pysolar 0.7 lub wyższy, i działa tylko z Pythonem 3.

dyskusja na forum, commit 2177f4437, commit c05bc0990.

Arch Site Compass.png Narzędzie Arch Site może teraz wyświetlać kompas pokazujący w modelu kierunek "rzeczywistej północy" (deklinacja). Domyślnie, Północ jest wyrównana do osi Y. Jest to przydatne przy pracy we współrzędnych rzeczywistych.

dyskusja na forum, pull request #2111, commit ff1fb11af, pull request #2360.

Arch SectionPlane ClipView.png Narzędzie Arch SectionPlane ma teraz możliwość przycinania widoku, działając jak kamera.

dyskusja na forum, commit 9a64f3fad9.

Arch Fence example.png Zostało dodane narzędzie Arch Fence do produkcji obiektów ogrodzeniowych zaczynając od słupka i trasy.

dyskusja na forum, pull request #2151, pull request #2173, pull request #2263, pull request #2270.

Arch Fence in action.

BeamReinforcementDialog Stirrups.png Ulepszenia w Zbrojenie - Addon, które rozszerza narzędzie Arch Pręty zbrojeniowe.

Zautomatyzowany graficzny interfejs użytkownika zbrojenia: celem jest ułatwienie automatycznego tworzenia prostych i złożonych zbrojeń. Rozwój ten został przeprowadzony w ramach projektu Google Summer of Code 2019 projekt: Suraj_Dadral/gsoc_proposal.

dyskusja na forum, FreeCAD-Reinforcement (kod główny), SurajDadral/FreeCAD-Reinforcement (development fork).

FreeCAD Arch Coin rendering.png Nowe tryby renderowania dla Arch SectionPlane, które można wybrać podczas korzystania z TechDraw ArchView, DANERender Mode, Coin i Coin mono. Dla płaszczyzny przekroju generowany jest SVG, który jest po prostu wyświetlany na stronie TechDraw; z tymi nowymi trybami, generowanie SVG jest wykonywane przez Coin, więc jest szybsze niż użycie Wireframe i Solid, które używają wewnętrznego jądra OCCT do obliczenia projekcji SVG. Przewaga jest pomiędzy prędkością i precyzją, tryby Coin są szybsze, ale mniej precyzyjne, podczas gdy tryby oryginalne są bardziej precyzyjne, ale stosunkowo wolne.

dyskusja na forum, commits f93a986b5a, ed0eff0248.

Arch CutLine example 1.png Nowe narzędzie Arch: CutLine do cięcia obiektów z bryłami, jak Arch: Walls i Arch: Structure, przy użyciu krawędzi, jak Draft: Line. Działa to podobnie do istniejącego Arch CutPlane.

dyskusja na forum, pull request #2701, #2870.

Arch Shapefile importer example.jpg Arch obejmuje teraz importera Shapefile, który jest powszechnie używany w aplikacjach GIS. Importer korzysta z biblioteki shapefile.py z projektu pyshp; biblioteka ta powinna być pobrana przy pierwszym uruchomieniu.

wątek na forum, commit 916a42397c. Obrazek strony udostępniony przez @HnsaCAD dla @gemeentearnhem.

Arch Truss example.png Nowe narzędzie Arch Truss do tworzenia różnych typów kratownic. Podobnie jak Arch Walls są one tworzone z linii podstawowej, a różne właściwości określają kształt kratownicy, jej wysokość i elementy pomocnicze.

Obsługuje on również Arch: MultiMaterial, aby przypisać różne materiały do elementów dolnych, górnych i środkowych.

Commit 0c96f77184.

Arch CurtainWall example.png Nowe narzędzie Arch: CurtainWall do tworzenia różnych typów ścian. Narzędzie to potrzebuje powierzchni bazowej do pracy. Jeśli żadna nie jest wybrana, możesz po prostu narysować linię pomiędzy dwoma punktami, jak w przypadku standardowego narzędzia Arch: CurtainWall. Powierzchnia jest następnie dzielona na rzędy i kolumny oraz cztery punkty wyodrębnione z podziałów powierzchni, tworząc czworokątne fasady.

Commit e42a26fba1, commit 7c12c8688c.

Środowisko pracy Rysunek Roboczy

V0ODfsN9nY.gif Narzędzie Draft: Edycja zostało zaktualizowane, aby umożliwić edycję wielu obiektów Draft w tym samym czasie, a także wyświetlić lepsze trackery.

dyskusja na forum,

pull request #1968,
commit 272a8dfcc9, commit 7de2248bb,
pull request #2108,
pull request #2430,
animowany GIF przykład.

Powstał odrębny moduł dla narzędzia: commit a4e2df115d, commit c351b9094.

Draft SubelementHighlight example.png Nowe narzędzie Draft: SubelementHighlight do podświetlania węzłów i krawędzi określonych obiektów, jak Draft: Linia łamana, aby umożliwić ich edycję za pomocą modyfikatorów, takich jak Draft: Move, Draft Rotate, oraz Draft Scale. Pozwala ono na wybranie wielu obiektów do edycji zamiast tylko jednego. Po podświetleniu obiektów, możesz wybrać konkretne podelementy, wierzchołki i krawędzie oraz przekształcać (przesuwać, obracać, skalować) tylko te elementy.

Narzędzie to zostało specjalnie opracowane, aby pomóc w edycji kształtu Arch: Ściany, opartego na Draft: Linie łmane. Po wybraniu różnych ścian i użyciu narzędzia, linie bazowe stają się automatycznie widoczne, a ich węzły są wyświetlane w widocznym miejscu.

dyskusja na forum, pull request #1975; demonstracja wideo 1, 2.

Draft CubicBezCurve example.png Nowe narzędzie Draft CubicBezCurve, do tworzenia krzywych trzeciego stopnia Beziera w sposób podobny do Inkscape'a.

dyskusja na forum discussion, pull request #2072; animowany GIF przykład.

Draft Arc 3Points example.png Nowe narzędzie Draft: Łuk przez 3 punkty, do tworzenia łuku kolistego poprzez określenie trzech punktów, przez które przechodzi łuk. Pierwotnie opracowane w Środowisku pracy BIM, a następnie przeniesione do narzędzia Draft.

dyskusja na forum discussion, commit 4f19a65559, commit 0b905fade0, pull request #2286.

Zapewniony jest również odpowiedni interfejs wiersza poleceń oraz test jednostek.

Pull request #3004, #3005.

Draft layers.png Nowe narzędzie Draft: Layer, które zastępuje rzadko używane narzędzie Draft: VisGroup, dostarczając prawdziwy system warstw, taki jaki istnieje w innych systemach CAD. Narzędzie Draft Layer obsługuje dodawanie obiektów metodą "przeciągnij i upuść", kontroluje widoczność obiektów oraz, opcjonalnie, kolor obiektów.

dyskusja na forum (rozwój), dyskusja na forum (zapowiedź), commit 5ee99ca4ee, commit 36bc48c9bf.

Draft-TechDraw integration.png Ulepszenia w projektach procedur SVG w celu lepszego włączenia projekcji 2D do stron TechDraw. Daje to korzyści takim narzędziom, jak Draft Shape2DView and Arch SectionPlane, gdy są używane z TechDraw DraftView and TechDraw ArchView.

Nowa właściwość DANEOverride Style jest dodana do TechDraw: DraftView, aby można wybrać, czy wygląd obiektów Draft ma być zachowany (nowy), czy ma zostać zastąpiony przez stronę TechDraw (stare zachowanie).

dyskusja na forum, commit 3e323fee14.

Draft Fillet example.png Nowe narzędzie Draft: Fillet, które tworzy zaokrąglenie (narożnik zaokrąglony) lub fazę (linia prosta) pomiędzy dwoma prostymi Draft: Linia.

dyskusja na forum, pull request #2441, #2492.

Draft LinkArray example.png Wprowadzenie obiektu App Link umożliwiło stworzenie tablic, które mają wiele dokładnych odniesień do istniejącego obiektu zamiast duplikatów kształtu (prostych kopii). Dzięki temu powstają tablice efektywniej wykorzystujące pamięć. Jest to możliwe dzięki nowym narzędziom Draft: LinkArray i Draft: PathLinkArray. Draft: LinkArray działa w trzech trybach, "orto", "polarnym" i nowym trybie "kołowym", który został wprowadzony w oddzielnym zobowiązaniu.

Pull request #2350.

Po utworzeniu linków nowe polecenie o nazwie Szyk ortogonalny zastępuje teraz zarówno Draft: Array i Draft: LinkArray. Narzędzie Draft: OrthoArray jest używane do tworzenia wyłącznie szyków ortogonalnych. Przedstawia on panel zadań podobny do Draft: PolarArray i Draft: CircularArray. Dlatego z paska narzędzi można teraz z oddzielnych przycisków tworzyć szyki ortogonalne, polarne i kołowe. Ponadto, przyciski szyku są zebrane w grupę, tak aby były zorganizowane.

dyskusja na forum,

Pull request #2988,
#2972.
Draft PolarArray example.png Nowe narzędzie Draft: PolarArray do bezpośredniego tworzenia tablic polarnych. Wcześniej to samo można było zrobić za pomocą starszego narzędzia Draft: Array, a następnie zmodyfikować właściwości tworzonego obiektu.

To narzędzie Draft: Polar Array może tworzyć nowe obiekty App Link lub tradycyjne kopie.

dyskusja na forum, pull request #2824.

Draft CircularArray example.png Obiekt Array posiada nowy tryb kołowy. Jest on kontrolowany przez nowe właściwości: DANERadialDistance, DANETangentialDistance, DANENumberCircles, oraz DANESymmetry.

dyskusja na forum, pull request #2585.

Ponadto opracowano nowe narzędzie Draft CircularArray do bezpośredniego tworzenia tych zestawów kołowych. Narzędzie to może tworzyć nowe obiekty App Link lub tradycyjne kopie.

dyskusja na Forum, pull request #2824.

Draft test objects.png Testy jednostek w Środowisku pracy zostały przepisane i rozszerzone, dzięki czemu teraz łatwiej jest testować błędy i wsteczne korekty przy łączeniu nowego kodu.

dyskusja na forum, pull request #2668, #2727, #2881, #3005.

Ponadto, w pliku Mod/Draft/drafttests/draft_test_objects.py znajduje się skrypt, który tworzy plik testowy z większością obiektów Środowiska pracy. Plik ten jest przydatny do nauki skryptów w Środowisku pracy Draft, a także może być używany do testowania regresji w bazowym kodzie obiektów.

dyskusja na forum, pull request #3012.

Draft tree icons.png W widoku drzewa pojawiły się nowe ikony dla obiektów Środowiska pracy Draft. Celem jest szybsze odróżnienie tych obiektów na pierwszy rzut oka, zwłaszcza jeśli zmieniono domyślną etykietę. Ułatwia to rozpoznawanie obiektów, które są liniami, krzywymi, elementami geometrycznymi, wymiarami liniowymi, promieniowymi lub kątowymi lub innymi obiektami.

Ponadto wszystkie ikony zostały przekonwertowane do nowej standardowej rozdzielczości 96 dpi i zapisane jako zwykły SVG, aby nie wprowadzać niestandardowych tagów SVG.

dyskusja na forum, pull request #3051, #3058, #3060, #3070, #3170, #3402.

Draft architecture.svg Podejmowane są wysiłki w celu podzielenia narzędzi na własne pliki modułu, aby ułatwić utrzymanie bazy kodowej w przyszłości i ułatwić dodawanie nowych narzędzi.

dyskusja na forum, ogólna struktura.

Niektóre z funkcji i klas, które zostały już przeniesione: commit 5ee99ca4ee (Draft: Layer), commit 16c26cb3b1 (Draft: Edit), commit 9fb6aec313 (Draft SelectPlane), pull requests #2823 (GuiCommandBase), #2829 (przybory), #2830 (narzędzia GUI), #2831 (ToDo class), #2832 (funkcja tłumaczenia), #3091 (Draft Snap), #3092 (Draft Trackers), #3094 (Draft SelectPlane), #3095 (Draft ShapeString panel zadań), #3096 (Draft Scale task panel), #3097 (Draft Edit), #3157 (Draft WorkingPlaneProxy), #3182 (różne rozkazy Gui), #3291 (klasy podstawowe DraftTool, Creator, Modifier), #3299, (Creator przybory), #3308 (Modifier przybory).

Ogólne informacje na temat wniosków o udzielenie zezwolenia na wciągnięcie, zobacz #2429.

Prowadzone są prace, które wymagają starannego postępu, ponieważ dążymy do zachowania zgodności z poprzednimi wersjami projektu. Większość czynności adaptacyjnych jest zakończona, ale nadal istnieje możliwość poprawy wielu aspektów pracy w tym środowisku pracy. Zapraszamy entuzjastycznych programistów do włączenia się w ten wysiłek.

Draft AnnotationStyleEditor example relnotes 0.19.png Nowe narzędzie edytora stylów adnotacji do tworzenia stylów dla komentarzy. Style te mogą definiować takie cechy jak czcionka tekstu, rozmiar, kolor i strzałki, które mogą być zastosowane do dowolnego tekstu, rozmiaru lub etykiety. Rozpoczęliśmy od wdrożenia edytora i systemu do przechowywania stylów w dokumencie. Następnym krokiem będzie dostosowanie różnych obiektów adnotacji do obsługi stylów.

dyskusja na forum, commit 1b887fa0f5, commit 4555a77663, commit 5b3fea59e0.

Kolejne ulepszenia dla Draft

 • Narzędzie Draft: Linia łamana w menu jest teraz nazywane Polyline, zamiast DWire. Wszystkie opcje i funkcje pozostają takie same, więc nie narusza to kompatybilności, commit 39e748229e.
 • Dodano preferencję DraftEditPickRadius do sterowania obszarem wpływu wskaźnika podczas wybierania wierzchołków w trybie edycji Draft: Edit dyskusja na forum, pull request #2642, issue #4162.
 • Trwają prace nad udokumentowaniem kodu źródłowego Pythona (dodanie kompletnych łańcuchów dokumentacji), w celu stworzenia lepszej dokumentacji programowania, która może być używana zarówno przez użytkowników jak i programistów. Patrz Dokumentacja źródłowa, aby uzyskać instrukcje dotyczące generowania dokumentacji z Doxygen.
 • Tryb paska narzędzi podczas uruchamiania narzędzi Draft został usunięty. Był to interfejs, który był używany w przeszłości, ale stał się przestarzały, ponieważ panel zadań stał się dominującym interfejsem, dyskusja na forum, pull request #2973.
 • Draft.copy teraz pracuje z każdym obiektem dokumentowym, dzięki nowemu Document.copyObject() metoda wprowadzona przy użyciu LinkMerge; pull request #3658.

Środowisko pracy MES

Femconcrete Wall 3D rx PSS.png Po pół roku pracy nad rozwojem i testami gałąź femconcrete została dodana do FEM Workbench. Dostarcza to narzędzi do oszacowania poziomu zbrojenia wymaganego w konstrukcji betonowej, aby zapobiec wystąpieniu pęknięć przy rozciąganiu lub ścinaniu. Zasadniczo jest to rutynowa procedura postprocesowa dla solwera CalculiX, który oblicza główne naprężenia rozciągające w betonie na podstawie analizy sprężystej i wykorzystuje je do określenia minimalnego zbrojenia w trzech kierunkach współrzędnych wymaganych do zapobiegania zniszczeniom.

dyskusja na forum, pull request #2267, Analysis of reinforced concrete with FEM (poradnik).

FcFEM Plate with Hole 2.png Po kilku miesiącach przygotowań opublikowano makro "fcFEM". Implementuje ono całkowicie w Pythonie solver elementów skończonych. Jego autor zaprojektował je tak, aby pokonać ograniczenia innych zewnętrznych solwerów, takich jak CalculiX i z88. Niektóre z zamierzonych usprawnień obejmują tworzenie mieszanych analiz siatki, ulepszone elementy wiązki i powłoki, kontrolę długości łuku w celu przezwyciężenia punktów granicznych w analizach sprężysto-plastycznych, implementację elementów interfejsu o zerowej grubości dla różnych zastosowań i inne.

W odpowiednim czasie ten solwer mógłby być rozprowadzany razem ze Środowiskiem pracy FEM. Co oznacza, że projekt FreeCAD miałby swój własny solwer elementów skończonych do wykonywania analiz mechanicznych i strukturalnych.

dyskusja na forum, fcFEM repozytorium (LGPL 2).

FEM Beso topology optimization.png Optymalizacja procesów topologii jest od dawna pożądaną funkcją dla osób pracujących z FEM. W 2016 roku rozpoczęto projekt BESO (Bi-directional Evolutionary Structural Optimization), wdrażający metodę iteracyjną z solwerem CalculiX, który usuwa nieefektywne elementy z siatki w celu optymalizacji masy projektu. W cyklu rozwojowym 0.19 opracowano prosty interfejs graficzny, który ułatwia generowanie plików konfiguracyjnych BESO.

dyskusja na forum, BESO repozytorium (LGPL 3).

FEM ToOptix topology optimization.png Podobnie jak BESO, projekt ToOptix dostarcza również makro do optymalizacji topologii. Obecnie funkcjonuje jedynie w badaniach strukturalnych i badaniach wymiany ciepła.

dyskusja na forum (zaledwie wzmianka), ToOptixFreeCADAddon repozytorium (GPL 2).

FEM Example gui.png Stół roboczy FEM posiada teraz zestaw przykładowych symulacji, które można przeglądać: Są one dostępne z poziomu menu Przybory → FEM Examples.svg Otwórz przykłady FEM.

commit ff3ce49139

FEM tie-constraint-dialog.png

Dostępne są dwa nowe wiązania:
menu Model → Wiązania Geometryczne → FEM ConstraintSectionPrint.svg Constraint Section Print,
menu Model → Wiązania mechaniczne → FEM ConstraintTie.svg Constraint Tie,
jeden nowy solver:
menu Rozwiąż → FEM EquationElectricforce.svg Równanie siły elektrycznej,
oraz możliwość nadpisania stałej:
menu Model → Nadpisz wiązania → FEM ConstantVacuumPermittivity.svg Stała przenikalność próżni.

Dalsze ulepszenia MES

 • W ramach projektu Elmer opracowano bibliotekę do obsługi przetwarzania wstępnego typu wsadowego dla ElmerSolver, przy użyciu Środowiska pracy FEM. Obejmuje także tworzenie obiektów siatkowych dla FreeCAD, manipulowanie rozmiarami siatki dla brył, tworzenie siatek elementów skończonych przy użyciu Gmsh, uruchamianie ElmerGrid i eksportowanie siatki dla ElmerSolver, a także wybieranie i nazywanie brył i granic dla ElmerSolver; dyskusja na forum, elmerfem repozytorium (Główne repozytorium Elmer), FreeCADBatchFEMTools repozytorium (biblioteka do interakcji z FEM, LGPL 2.1).
 • Integracja solwera OOFem, która rozpoczęła się w 2018 roku, postępuje, więc jest to teraz kolejna opcja, która może być wykorzystana do analizy strukturalnej w FreeCAD. Ten solwer jest o tyle interesujący, że oprócz wielu nieliniowych modeli materiałowych posiada elementy interfejsu, jak również kontrolę długości łuku. Integracja OOFEM z FEM została przeprowadzona w ramach różnych zobowiązań, które razem służą jako dokumentacja dotycząca sposobu integracji podobnych rozwiązań; dyskusja na forum, femoofem gałąź, OOFEM witryna główna, oofem repozytorium (LGPL 2.1).
 • Uaktualnione standardy kodowania, które dążą do zgodności PEP8 z Pythonem; dyskusja na forum, commit ad03ee9bdf, commit 27cb54009b.

Import

Postępowanie z materiałami

Brak informacji.

Środowisko pracy Siatka

Mesh FromPartShape Gmsh.png Narzędzie Mesh FromPartShape jest teraz w stanie tworzyć siatki przy użyciu Gmsh. Jest to zewnętrzny program, który musi być zainstalowany w systemie zanim będzie można go używać. Gmsh był już jedną z opcji tworzenia siatek elementów skończonych przy pomocy Środowiska pracy MES.

Co więcej, teraz w oknie dialogowym narzędzia Mesh FromPartShape zapamiętane zostaną ustawienia, których użyłeś poprzednio.

Commit 1cb4625bf.

Mesh AllToolbars.png Środowisko pracy siatki dysponuje teraz kilkoma paskami narzędzi, które umożliwiają szybki dostęp do różnych funkcji.

wątek na forum, Pull request #4462

Planowane ulepszenia

Środowisko pracy Część

Part PointsFromMesh example.png Nowe polecenie Part: PointsFromMesh do tworzenia obiektów złożonych z punktów z importowanej siatki. Następnie punkty te mogą być wykorzystane jako obiekty referencyjne do wykonania dalszych operacji, takich jak zdefiniowanie płaszczyzny i narysowanie szkicu. Może to być użyte w procesie inżynierii odwrotnej lub do przemodelowania oczek poprzez tworzenie bryłowych obiektów.

dyskusja na Forum (i film), pull request #2450.

Part Helix-dialog.png Istniejące bryły pierwotne mogą być teraz edytowane w oknie dialogowym, które pokazuje również zmiany jako podgląd na żywo. Aby to zrobić, kliknij na bryłę w drzewie modelu i zostanie otwarte okno dialogowe.

commit 6d831627, commit f23187cd, commit dabf65cc and commit 7251a90f

Part Placement-primitive-dialog.png Przy wstawianiu bryły pierwotnej można określić położenie za pomocą przemieszczenia i rotacji.
Part CheckGeometry advanced.png Narzędzie Part CheckGeometry.svg Part: CheckGeometry zostało rozszerzone o więcej informacji na temat Part: TopoShape, który jest zawarty we wszystkich obiektach brył programu, nie włączając w to obiektów typu siatka.

dyskusja na forum, 2, zapowiedź; wniosek o wciągnięcie #3747.

Part Primitives example.png Skrypt jest dostarczany w Mod/Part/parttests/part_test_objects.py, który tworzy plik testowy z Part: Element pierwotny. Plik ten jest przydatny do nauki skryptów w Środowisku Part, a także może być użyty do testowania regresji w bazowym kodzie obiektów.

Pull request #3078.

Planowane ulepszenia

Środowisko pracy Projekt części

PartDesign Feature not attached.png Funkcje posiadające właściwość Mocowanie pokazują teraz, kiedy tryb mocowania jest nieaktywny, poprzez wyświetlenie małej nakładki na lewo od ikony w widoku drzewa. Funkcje, które są dołączone do płaszczyzny lub innych odnośników, nie wyświetlają tej informacji.

dyskusja na forum, wniosek o wciągnięcie #2272.

PartDesign Chamfer-angle.png Okno dialogowe do edycji Fazki umożliwia teraz zdefiniowanie fazowania również
 • przy użyciu 2 wartości
 • wartość i kąt

Te 2 parametry mogą być również zmienione za pomocą okna dialogowego. dyskusja na forum, wniosek o wciągnięcie #3456

PartDesign Pad direction.png Okno dialogowe edycji wyciągnięcia pozwala teraz określić kierunek, w którym szkic jest wyciągany.

dyskusja na forum, wniosek o wciągnięcie #3794

PartDesign Dressup pattern.png PartDesign: LinearPattern oraz PolarPattern teraz może być używany z funkcją adaptacji (fillets, chamfers, thickness oraz draft) i bryłami pierwotnymi (Additives i Subtractives). Nowa cecha DANESupportTransform we właściwościach, kontroluje, czy dana funkcja obsługuje wzorzec, czy też nie.

dyskusja na forum, wniosek o wciągnięcie #3045, #3155, #3226.

PartDesign Prism direction.png Okno dialogowe do edycji graniastosłupa (dodawanie i odejmowanie) pozwala teraz określić kąt względem normalnej wybranej płaszczyzny dołączenia. W ten sposób można tworzyć skośne graniastosłupy.

dyskusja na forum, wniosek o wciągnięcie #3793

PartDesign Multiple-pattern-features.png Jest teraz możliwe wybranie kilku obiektów w widoku drzewa przed wykonaniem transformatcji. W ten sposób można łatwo przekształcić kilka obiektów na raz.

Kolejność elementów w oknie dialogowym przekształcania można zmienić, przeciągając element na wybraną pozycję. dyskusja na forum, wniosek o wciągnięcie 3748 i pull request 3760.

PartDesign Additive-Helix-Example.png Możliwe jest teraz tworzenie addytywnych i subtraktywnych heliksów.

dyskusja na forum, pull request #4209

PartDesign Multiple selection.png Okna dialogowe do edycji cech zaokrąglenie, fazka, grubość i wersja robocza zostały poprawione, aby umożliwić wybranie kilku podelementów (krawędzi i powierzchni) jednocześnie.

dyskusja na forum, wniosek o wciągnięcie #3050, przykład animowany GIF.

PartDesign holecut-type.png Okno dialogowe Otworu oferuje teraz możliwość wyboru normy do tworzenia nacięć dla otworów wierconych i pogłębianych,

dyskusja na forum, wniosek o wciągnięcie #3999.

PartDesign sprocket-feature.png Nowa funkcjonalność Zębatka pozwala na tworzenie zębatek łańcuchowych.

Dyskusja na forum, pull request #3280.

Planowane ulepszenia

Środowisko pracy Path

CoolantModes.png Dodano tryby chłodzenia do zarządzania chłodziwem.
dyskusja na forum,
pull request #2463.
 • PathPocket: Rozszerzenia (do frezowania otwartych kieszeni).
 • Nowa ujednolicona operacja Profil: Istniejące wcześniej kontury, powierzchnie profili i krawędzie profili w wersji 0.18.x są teraz połączone w jedną operację Profil. Nowa operacja Profil utrzymuje cechy i możliwości trzech indywidualnych operacji źródłowych.

dyskusja na forum, pull request #3443.

 • Krawędzie profilu: Dodano obsługę Krawędzi Otwartych. Uwaga: Operacja Krawędzie profilu jest teraz scalona z operacją Profil.

dyskusja na forum, pull request #3068.

 • Pierwsza próba wsparcia 4 osi: Profil (ograniczony do pełnego konturu i profilowania powierzchni), PathPocket, oraz Wiercenie
 • Naprawiono problem #3993, zapotrzebowania na pamięć dla Python 3; dyskusja na forum, commit 3c205946e.
 • Możliwość wykorzystania dowolnej liczby obiektów jako modelu bazowego dla zadania Path.Job, z których każdy może być pozycjonowany indywidualnie; pull request #2056.
 • PathDeburr: Dodano wybór kierunku. Naprawiono problem z DressupLeadInOut.
 • MillFace
  • Dodano funkcję czyszczenia krawędzi.
  • Dodano funkcję wykluczania obszarów podniesionych, dyskusja na forum, pull request #2367.
  • Dodano opcję Region powierzchni do opcji granic. Umożliwia to frezowi dostęp do obszarów mniejszych niż średnica frezu, ale fizycznie dostępnych w obrębie geometrii części. wzmianka na forum, pull request #3534.
 • Ulepszenia w zakresie dostosowania procesu oczyszczania.
  • Funkcja adaptacyjna może teraz korzystać z konturu
 • 3D Pocket: Redukcja frezowania pustych przestrzeni nad pochylonymi kieszeniami,dyskusja na forum, pull request #2366.
 • Powierzchnia 3D
 • Nowa operacja: Waterline.
  • Niezależna operacja została podzielona na 3D Surface; dyskusja na forum, pull request #3268.
  • Algorytm eksperymentalny dodany przy użyciu kombinacji przesunięć Path.Area () przekrojów modelu.
 • Przetwarzanie końcowe
  • Aktualizacja niektórych postprocesorów (GRBL, LinuxCNC, Centroid).
  • Mach3/Mach4 Post Processor; pull request #3195.
  • Obsługuje przesunięcie wysokości narzędzia w Post Processorze LinuxCNC, pull request #2479.
  • Panel zadań dla ulepszania wprowadzenia / wyprowadzenia.
 • Nowa operacja: Slot. Umożliwia utworzenie poziomej operacji rowkowania w oparciu o dwa niestandardowe punkty, wybór jednej lub więcej ścian lub krawędzi, lub wybór dwóch wierzchołków.

dyskusja na forum, initial pull request #3624.

V-Carve example
Nowy typ operacji: wycięcie V umożliwia grawerowanie w linii środkowej za pomocą frezów V. dyskusja na forum, initial pull request #3879.
 • Ogólne:
  • Dodano obliczenia czasu cyklu do operacji i całkowity czas cyklu do zadania, dyskusja na forum, pull request #3378.
  • Dodano możliwość importu Geometrii Podstawowej z istniejących operacji w ramach tego samego zadania, forum discussion, pull request #3537.
  • Dodano ikony do nagłówków sekcji w oknie Edytor zadań dla geometrii podstawy, głębokości, wysokości i działania; pull request #3631.
  • Dodano wsparcie dla stożkowej spirali wejściowej w Operacji Adaptywnej.
  • Preferencje do włączenia funkcji, które zależą od openCAMLib
  • Preferuje tłumienie typowych ostrzeżeń
 • Zadanie:
  • Dodano nową grupę w zadaniu, aby zebrać wszystkie kontrolery narzędzi,
  • Obsługa przesunięć WCS (układu współrzędnych roboczych) w kodzie gcode, znanych jako fixtures,
   • Gcode może być generowany dla dowolnego lub wielu offsetów,
   • Wyjście może być uporządkowane według narzędzia, operacji lub oprzyrządowania, aby zminimalizować wymianę narzędzi lub czas przejazdu,
   • Gcode może być podzielony na wiele plików wyjściowych.

Środowisko pracy Render

Dodano wsparcie dla samodzielnego renderowania Cycles Blendera; commit 759067912f; FreeCAD-render repozytorium. Silnik renderowania Cycles standalone zazwyczaj musi być skompilowany ze źródła, ponieważ binaria zwykle nie są dostarczane w kompletnej dystrybucji Blendera.

Poza tym, Środowisko pracy Render ma już wsparcie dla: Pov-Ray, Luxrender i Appleseed.

Środowisko pracy Szkicownik

Sketcher Elements mode filter.png W panelu zadań Sketchera, w sekcji Elementy znajduje się teraz filtr Tryb do wyboru geometrii normalnej, konstrukcji, zewnętrznej lub wszystkich. Jest to przydatne przy wykonywaniu czynności tylko z jednym typem geometrii. Na przykład, jednym z zastosowań jest wybranie tylko krawędzi konstrukcyjnych i usunięcie ich po użyciu.
Sketcher ToggleActiveConstraint example disabled 2.png Nowe narzędzie Sketcher: ToggleActiveConstraint do czasowej dezaktywacji wiązania bez jego całkowitego usunięcia. Jest to pomocne do testowania ruchu szkicu przed całkowitym jego związaniem.

Pull request #2283, commit 159b8e7bdf.

Sketcher Constraint reference dialog.png Obecnie możliwe jest wprowadzenie wiązania wymiaru, wiązanie odniesienia bezpośrednio w oknie dialogowym.

dyskusja na forum, 2; pull request #3201, commit 06f479622c.

Sketcher BSplineWeightShow.png Teraz możliwe jest wyświetlanie wagi punktów kontrolnych B-splajnu.

commit 65c96a3b.

Sketcher NewColorScheme-PartialConstrained.png Szkice mają nowy schemat kolorów wskazujący części szkicu, które są już w pełni związane. Na obrazku po lewej stronie widać, że trójkąt i łuk są w pełni związane i dlatego są domyślnie wyświetlane w kolorze jasnozielonym. W pełni związany okrąg konstrukcyjny wokół trójkąta jest domyślnie wyświetlany w kolorze jasnoniebieskim.

Kolory mogą być zmieniane w Preferencjach Szkicownika.

wątek na forum.

Środowisko pracy Spreadsheet

Wprowadzenie App Link przyniosło również pewne ulepszenia w możliwościach Wyrażeń FreeCAD, które są widoczne w Edytorze właściwości, oraz w Środowisku pracy Sprachsheet. Są one opisane w Core-Changes, oraz w tym wątku na forum.

 • Wprowadza się nową składnię wyrażeń w celu jednoznacznego odniesienia do właściwości obiektu właściciela, poprzez pominięcie odniesienia do obiektu i rozpoczęcie od kropki prowadzącej (.), podobnie jak składnia Pythona w przypadku importu względnego. Więc zamiast Cylinder.Height, teraz możesz użyć .Height.
 • Możesz odnosić się do obiektu przez jego Nazwę lub przez jego Etykietę. W przypadku Etykiet, jej nazwa musi być zawarta w symbolach << oraz >>, takich jak <<Etykieta>>. Na przykład, <<Metal_cylinder>>.Wysokość.
 • Ulepszona logika ponownego obliczania arkusza kalkulacyjnego oraz funkcje kopiowania i wklejania komórek. Pull request #2350, #2475.

Poprzednie Commits zmieniło sposób, w jaki w jaki funkcjonuje automatyczne uzupełnianie z wyrażeniami, szczególnie gdy była używana z użyciem wiązań Sketcher, co było postrzegane jako regresja dla wielu przypadków użycia. Nowy zestaw commits został zaproponowany w celu przywrócenia tej funkcjonalności, dyskusja na forum, pull request #3062.

Spreadsheet Alias field.png Aliasy dla komórek tabeli można teraz łatwiej ustawić za pomocą nowego pola wprowadzania w prawym górnym rogu arkusza kalkulacyjnego.

dyskusja na forum, pull request #3154, #3162, #3233.

Poprawiono również stabilność aliasów: Pull request #4232, Pull request #4305

Dane wpisane do komórki nie są już domyślnie testowane jako wyrażenie. Teraz wyrażenie musi zaczynać się od znaku równości =. dyskusja na forum, pull request #4215.

Środowisko pracy Start

FreeCAD Start WB thumbs.png Ponownie dodano przykładowe pliki do strony startowej z zapisanymi miniaturkami w ich ikonach.

dyskusja na Forum, pull request #2316.

Środowisko pracy Surface

Surface Sections example.png Dodano obiekt Przekroje powierzchni, aby utworzyć powierzchnie z krawędzi, które reprezentują przekroje poprzeczne.

dyskusja na forum, commit 3a8a6aae1b.

Surface ExtendFace example.png Dokumentacja Środowiska pracy Surface została przeredagowana i rozszerzona o kolejne obrazy i przykłady skryptów, aby lepiej zaprezentować narzędzia stanowiska pracy. Wszystkie polecenia są teraz dostępne z paska narzędzi: Surface Filling, Surface GeomFillSurface, Surface Sections, Surface ExtendFace, oraz Surface CurveOnMesh.

Podobnie, ikony zostały zaktualizowane, aby były bardziej atrakcyjne wizualnie.

Środowisko pracy Rysunek techniczny

Hypno sameSize.png Poprawione umieszczanie i skalowanie zrzutu ekranu 3D na stronie TechDraw.

dyskusja na forum.

Techdraw balloon.png Nowe narzędzie TechDraw: Balonik do dodawania dymków do tworzenia notatek z cyframi, literami i tekstem.

dyskusja na forum, pull request #2013.

Techdraw leaderline.png Nowe narzędzia TechDraw: Linia odniesienia oraz TechDraw: Adnotacja z tekstu sformatowanego do tworzenia lepszych adnotacji na stronie rysunku.

dyskusja na forum, commit 7f07195f93, commit 6c699887c0; testowanie i naprawa błędów commit ab986d9a00, commit 15f440525e, commit 8ef3f13fbb, commit bf38ae958f, commit 74737f71fd, commit be257182ba, commit de3715908e, commit 916fe7ced3.

Cosmetic dimension.png Nowe narzędzia TechDraw CosmeticVertex, TechDraw Midpoints, oraz TechDraw Quadrant, które pozwalają użytkownikowi na umieszczanie fałszywych lub kosmetycznych wierzchołków, które mogą być wykorzystane do tworzenia wymiarów. Punkty środkowe i punkty ćwiartki mogą być używane do dodawania większej ilości punktów odpowiednio do prostych i zakrzywionych krawędzi (łuków); narzędzie CosmeticVertex może dodać punkt w dowolnym miejscu na rysunku bez konieczności bazowania na istniejącej geometrii.

dyskusja na forum, commit 59e47de506, commit 94b167f3a2.

Cosmetic eraser.png Nowe narzędzia TechDraw FaceCenterLine, TechDraw 2LineCenterLine, oraz TechDraw 2PointCenterLine, umożliwiające dodanie linii odpowiednio w środku powierzchni lub między dwoma istniejącymi krawędziami, lub między dwoma istniejącymi punktami.

Ponadto, TechDraw DecorateLine, aby zmienić wygląd pojedynczych krawędzi, oraz TechDraw CosmeticEraser, aby usunąć z widoku dowolną z cech kosmetycznych.

dyskusja na forum (v1, alpha), dyskusja na forum (v2), commit 656e1654ff, commit 93431edfba, commit f25826bba3, commit 11d8aaed61, commit 941968b37c.

TechDraw WeldingSymbol example.png Nowe narzędzie TechDraw WeldSymbol do udostępniania symboli spawalniczych. Jedna z najbardziej pożądanych funkcji ze starszego Środowiska pracy Drawing jest dostępna w końcu w TechDraw. Dodano również symbole standardu rosyjskiego (GOST).

dyskusja na forum (testowanie), dyskusja na forum (main thread); pull request #2446, #3110.

Stare symbole spawalnicze ze Środowiska pracy Drawing.

TechDraw ActiveView example.png Nowe narzędzie TechDraw: ActiveView. Tworzy ono statyczny obraz z aktywnego widoku 3D i umieszcza go w nowym widoku TechDraw. Rezultatem jest ujęcie, które nie jest aktualizowane wraz ze zmianami w modelu, i które jest bardzo łatwe do wykonania, ponieważ nie wykonuje obliczeń usuwania ukrytych linii. Jest on przeznaczony do szybkiej wizualizacji modeli, lub do wyświetlania płaskich rzutów modeli bez potrzeby dodawania wymiarów, co może być interesujące dla wizualizacji architektonicznej. Razem z Arch: SectionPlane i TechDraw: ArchView, TechDraw: ActiveView ma nadzieję poprawić interakcję pomiędzy Arch i TechDraw w celu udokumentowania modeli konstrukcji.

dyskusja na forum, commit 13676bfe57.

Arch A Landscape.svg Nowe szablony stron dla architektonicznych rozmiarów papieru Arch B, C, D, E. Dostępna jest również możliwość użycia dowolnych "niestandardowych" rozmiarów papieru dla eksportu i drukowania w środowisku Rysunek Techniczny do formatu PDF. Użytkownik nadal musi utworzyć lub pobrać szablon SVG odpowiadający żądanemu rozmiarowi papieru wyjściowego.

dyskusja na forum, pull request #4292.

TechDraw GOST Landscape A4 NotInGOST.svg Nowe szablony stron, Rosyjska Państwowa Norma Dokumentacji Technicznej (Jednolity system dokumentacji projektowej), GOST 2.104-2006, GOST Р 21.1101-2013.

Forum discussion, pull request #2249.

TechDraw A4 Landscape CN.svg Nowe szablony stron, Chińska Republika Ludowa Szablony serii A; proszę używać z rodziną czcionek "HYSWLongFangSong".

dyskusja na forum, pull request #2322.

A3 (L) -- freesans (italic) -- vpetje (da) -- logotip (ne) -- sestavna risba (5).svg Nowe szablony stron, A-size, słoweński (GPL 2).

dyskusja na forum, FreeCADTemplates repozytorium.

Tylko kod kompatybilny z LGPL2 może być dostarczony bezpośrednio z TechDraw; kod wniesiony na podstawie GPL2 lub GPL3 musi być przechowywany w oddzielnym repozytorium.

TechDraw Dimension standardization.png Wymiarowanie rysunku zostało całkowicie przepisane. Teraz każdy rysowany wymiar jest w pełni zgodny z jedną z norm ISO 129-1 lub ASME Y14.5M. Istnieją cztery style do wyboru: ISO oriented (wartość obrotowa), ISO Referencing (wartość pozioma), ASME Inlined (wartość pozioma), ASME Referencing (wartość połączona linią odniesienia).

dyskusja na forum, pull request #2552.

TechDraw Dimension Horizontal Extent example.png Nowe TechDraw Dimension Horizontal Extent i TechDraw Dimension Vertical Extent, aby osiągnąć jak najwięcej wymiarów w widoku.

dyskusja na forum, pull request 2680, commit a7d9661b1d.

TechDraw Dimension Task Dialog.png Ulepszona obsługa i wyświetlanie tolerancji w połączeniu z nowym oknem zadań do tworzenia Wymiarów.


Dzięki temu i nowemu narzędziu balonik, możliwe jest tworzenie dwu wymiarowych znaczników wymiarów geometrii i tolerancji dla rysunków.

TechDraw DetailView Task Dialog.png Nowe okno dialogowe zadań do skonfigurowania Widok szczegółu.

dyskusja na forum.

TechDraw pyramid arrow style.png Nowy styl strzałki piramidy dla wymiarów i adnotacji dymkiem.

dyskusja na forum, pull request #2853.

TechDraw ExportedHatch example.png Kreskowanie powierzchni SVG jest teraz dostępne, gdy strona jest eksportowana do SVG. Kreskowanie SVG jest przekształcane na bitmapy i przycinane w celu dopasowania do powierzchni czołowej przed eksportem. Przykładowy obrazek pokazuje wyeksportowaną stronę SVG, gdy jest ona otwierana w programie Inkscape.

Dyskusja na forum, commit a9b718d1e0.

Dalsze ulepszenia dla TechDraw

Strona internetowa

 • Wsparcie QtWebEngine dla Qt 5.7 i wyższych oraz wsparcie awaryjne dla QWebkit dla Qt 5.6 i niższych, pull request #1937.

Makrodefinicje

Więcej informacji na temat makr można znaleźć w Przepisach na makra.

Structural frame.png Automatyczny konstruktor lekkich stelaży stalowych i panelizator.

dyskusja na forum,FreeCAD-Steel_Frame repozytorium (GPL 3), Wizualizacje.

Moduły dodatkowe

Uwaga: Są to nowe stanowiska pracy utworzone w tym cyklu rozwojowym lub starsze stanowiska pracy, które otrzymały aktualizacje. Zobacz zewnętrzne stanowiska pracy, aby uzyskać pełną listę dodatkowych Środowisk pracy, które mogą być zainstalowane w programie FreeCAD. Jeśli chcesz aby Twoje Środowisko pracy zostało dodane, dołącz do forum i zaprezentuj swój kod.

3D Printing Tools

3D Printing Tools 0.19.jpg Poprzednio nazywało się to MeshTools. Posiada narzędzia do pracy z importowanymi siatkami STL, które mogą być używane do drukowania 3D, takie jak skalowanie siatki w górę i w dół, skalowanie jej w celu dopasowania do drukarki 3D, nadawanie obiektom przejrzystości, ukrywanie i pokazywanie obiektów, zmiana kolorów i szerokości linii dla grup obiektów oraz wiele innych.

dyskusja na forum,3D Printing Tools repozytorium (LGPL 2.1).

A2plus

A2plus.jpg Następca Środowiska pracy Assembly2 A2plus jest najbardziej dojrzałym stołem warsztatowym montażu i otrzymał ważne aktualizacje w tym cyklu rozwoju, takie jak ulepszony punkt na wiązaniu na płaszczyźnie i punkt na linii, wykorzystujący środek kuli jako punkt; poprawia to wiązanie sfer.

dyskusja na forum,A2plus repozytorum (LGPL 2.1)'.

Uwaga: A2plus nie jest kompatybilny z Assembly2 lub innymi Środowiskami pracy. W przypadku tworzenia montaży w poprzednich Środowiskach pracy, należy je w całości odtworzyć na A2plus.

Assembly3

Assembly3 0.19.png Assembly3 to Środowisko pracy związane z montażem, stworzone przez dewelopera realthunder, które jest inspirowane przez Assembly2, ale nie jest z nim kompatybilne. Assembly3 korzysta z obiektu App Link programisty realthunder i różnych znaczących zmian w wewnętrznym kodzie FreeCAD. Z tego powodu, Assembly3 nie może być zainstalowany po prostu z Menedżera Dodatków. Zamiast tego, realthunder dostarcza prekompilowaną wersję FreeCADa, która zawiera Assembly3. Ten program służy jako środowisko testowe dla obiektu App Link i innych modyfikacji, które realthunder planuje zgłosić do głównego kodu źródłowego FreeCADa.

Środowisko pracy Assembly3 może być również testowane w trakcie projektowania AppImage.

dyskusja na forum (wielki wątek), FreeCAD_assembly3 repozytorium (GPL 3).

Uwaga: Assembly3 nie jest kompatybilny z Assembly2 lub innymi Środowiskami pracy do montażu. W przypadku tworzenia montaży w poprzednich Środowiskach pracy, należy je w całości odtworzyć na Assembly3.

Assembly4

Assembly4 0.19.png Assembly4 jest środowiskiem pracy do montażu stworzonym przez programistę Zolko, które używa obiektu App Link programisty realthunder i wielu innych zmian w bazowym systemie FreeCAD. W szczególności nowego silnika wyrażeń. Z tego powodu, Assembly4 nie działa z wersjami poniżej 0.19. Assembly4 może być zainstalowany z Addon Manager.

W przeciwieństwie do Środowisk pracy A2plus i Assembly3, Assembly4 próbuje wykonywać montaż bez użycia solwera wiązań, ale raczej z koncepcją układania lokalnych układów współrzędnych (LCS) i ustawiania relacji poprzez wyrażenia matematyczne.

dyskusja na forum (oryginalny pomysł), dyskusja na forum (wątek główny), FreeCAD_Assembly4 repozytorium (LGPL 2.1).

Uwaga: Assembly4 nie jest kompatybilny z Assembly3 lub innymi Środowiskami pracy do montażu. W przypadku tworzenia montaży w poprzednich Środowiskach pracy, należy je w całości odtworzyć na Assembly4.

ArchTextures

ArchTextures 0.19.png Środowisko pracy ArchTextures zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić podstawowe wsparcie teksturowe dla Środowiska pracy Arch i elementów takich jak ściany i dachy, w celu szybkiej wizualizacji budynku. Nie jest on przeznaczony do wykonywania fotorealistycznych renderingów, a jedynie do prostego teksturowania materiałów takich jak drewno, cegła i beton. Dostarcza również światła (kierunkowe, punktowe i w postaci plamki), co sprawia, że jest bardziej funkcjonalny w montażu sceny.

dyskusja na forum (prośby o pomoc),

dyskusja na forum (rozwój),
dyskusja na forum (jedynie zapowiedzi),
dyskusja na forum (zapowiedź świateł),
FreeCAD-ArchTextures repozytorium (MIT).

BOLTSFC

BOLTSFC 0.19.png BOLTS jest otwartą biblioteką specyfikacji technicznych, ma na celu dostarczenie wolnych, standaryzowanych części zdefiniowanych parametrycznie, które mogą być używane w różnych systemach CAD, takich jak OpenSCAD i FreeCAD. Biblioteka BOLTS została uruchomiona w 2013 roku, ale od 2016 roku jest utrzymywana w niewielkim stopniu. Teraz, z nowym opiekunem i repozytorium, projekt został wznowiony z użyciem środowiska pracy BOLTSFC, które zapewnia interfejs do wstawiania różnych obiektów parametrycznych.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa) dyskusja na forum, Homepage, BOLTSFC repozytorium, BOLTS repozytorium główne (GPL 3).

Środowisko pracy CurvedShapes

Curved shapes wb.png Środowisko pracy CurvedShapes posiada narzędzia do projektowania powierzchni 3D począwszy od szkieletu złożonego z wielu łuków w płaszczyznach XY, XZ lub YZ. Został on stworzony specjalnie w celu uproszczenia modelowania skrzydeł samolotów.

Forum discussion, CurvedShapesWorkbench repozytorium (LGPL 3).

Dodo (wcześniej Flamingo)

FlamingoBlob.png Dodo jest następcą Flamingo, Środowiska pracy specjalizującego się w tworzeniu orurowania i ram. Podczas gdy Flamingo został stworzony dla Pythona 2 i Qt4, Dodo ma pracować z Pythonem 3 i Qt5. Dostarcza on te same funkcje co Flamingo, ale posiada ulepszone narzędzia i interfejsy.

dyskusja na forum (wątek główny),

dyskusja na forum (zapowiedź Dodo),
poradnik,
dodo repozytorium (LGPL 3).
flamingo repozytorium (LGPL 3),

Fasteners

Fastener workbench.png Środowisko pracy Fasteners do generowania standardowych śrub ISO, śrub, podkładek i innych elementów złącznych został zaktualizowany do pracy z Pythonem 3 i Qt5.

dyskusja na forum, FreeCAD_FasternersWB repozytorium (GPL 2), dodatkowe szczegóły.

Środowisko pracy MeshRemodel

MeshRemodel Workbench 0.19.png To Środowisko pracy pomaga przekonwertować siatkę, na przykład zaimportowany plik STL, na natywny obiekt FreeCAD. Nie dokona on konwersji automatycznie, ale pomoże w ponownym zbudowaniu, lub przemodelowaniu importowanej siatki. Ogólnym zadaniem przepływu pracy jest wybranie obiektu mesh, a następnie utworzenie z niego obiektu punktów. Następnie punkty te mogą być używane jako referencje do tworzenia obiektów FreeCAD takich jak linie, wielokąty, okręgi, łuki i BSpline. Z tych elementów można następnie utworzyć obiekt Sketch, który może zostać wyściełany w celu utworzenia bryły 3D za pomocą PartDesign.

dyskusja na forum (jedyne zapowiedź), MeshRemodel repozytorium (LGPL 2.1).

Środowisko pracy MOOC

MOOC Workbench 0.19.png Środowisko pracy MOOC jest narzędziem edukacyjnym, które oferuje interaktywne poradniki i przykłady ćwiczeń do nauki korzystania z FreeCAD. Został on opracowany w ramach serii kursów na temat cyfrowej produkcji.

W tej chwili Środowisko pracy jest oferowane tylko w języku francuskim.

dyskusja na forum, mooc-workbench repozytorium (GPL 2).

NodeEditor (PyFlow)

NodeEditor 0.19.png Środowisko pracy NodeEditor implementuje system węzłów, które mogą być wykorzystane do dynamicznego sterowania właściwościami obiektów, podobnie jak system węzłów Blendera do edycji materiałów. NodeEditor jest oparty na nieco zmodyfikowanej wersji frameworka PyFlow, która jest w trakcie aktywnego rozwoju.

Edytor węzłów jest pożądaną funkcją od bardzo dawna, przynajmniej od 2014 roku (patrz ten wątek). W pełni działający edytor węzłów ma możliwość uproszczenia rysowania złożonych kształtów za pomocą algorytmów generatywnych, które tworzą kształt na podstawie wartości jego wejść. Może on być wykorzystywany do tworzenia różnego rodzaju siatek i powierzchni o zastosowaniach w architekturze i projektowaniu mechanicznym.

dyskusja na forum, NodeEditor repozytorium (MIT License), PyFlow zmodyfikowane rozgałęzienie (Apache 2.0 license), PyFlow projekt oryginalny (Apache 2.0 license).

Trails PyTrails, Turns oraz pivy_trackers i Geomatics

Trails Workbench 0.19.png Środowisko pracy Trails było wcześniej znane jako Środowisko pracy Transportation Engineering. Składa się on z zestawu narzędzi do opracowywania projektów autostrad i sieci kolejowych, łącznie z poziomymi ustawieniami, profilami pionowymi i modelami 3D.

dyskusja na forum (oryginalny wątek, który zapoczątkował projekt),

dyskusja na forum (główny wątek, bardzo długi),

freecad.trails repozytorium (LGPL 2.1), przykłady filmów.

Większość funkcji wykorzystywanych w Środowisku pracy Trails została umieszczona w nowej bibliotece Pythona o nazwie PyTrails. Oczekuje się, że Trails będzie służyć jako oparty na FreeCAD interfejs graficzny dla PyTrails, podczas gdy PyTrails pozostanie biblioteką ogólnego przeznaczenia, która może być używana poza FreeCAD w innych projektach.

dyskusja na forum (zapowiedź PyTrails),

PyTrails repozytorium (LGPL 2.1).
Pivy trackers turns.png Stanowisko pracy Turns to niewielki komponent, który powstał w trakcie projektowania stanowiska pracy Trails. Wykonuje on analizę trasy przejazdu pojazdu (analizę skrętów) dla skrzyżowań autostrad i innych wjazdów.

dyskusja na forum (wątek główny),

freecad.turns repozytorium (LGPL 2.1),
animowane GIFy przykłady.
Pivy trackers example.png Po pracy z Trails i Turns, autor postanowił podzielić kod trackera na osobną bibliotekę o nazwie 'pivy_trackers. Jest to biblioteka ogólna, która może być włączona do innych Środowisk pracy, w celu generowania obiektów trackera i wykonywania akcji na scenie, takich jak przeciąganie linii, przeciąganie punktów i zmiana niektórych elementów geometrycznych w locie.

dyskusja na forum, (2, 3); pivy_trackers repozytorium (LGPL 2.1),

przykłady, animowane GIFy przykłady.
Geomatics Workbench 0.19.png Środowisko pracy Geomatics, zapewnia funkcjonalność specyficzną dla geodezji, jak np. import informacji geodanych i tworzenie powierzchni z chmur punktów. Istnieją pewne problemy z renderowaniem obiektów wykorzystujących rozległe współrzędne (kilometry) i importem dużych plików DXF. Jeśli chcesz pomóc w rozwiązaniu tych problemów, skontaktuj się z programistami.

Te Środowisko pracy powstało jako rozwidlenie starszego Środowiska pracy Geodata firmy microelly2. Ostatecznie stał się on oddzielnym projektem HakanSeven12. Teraz jego kod został połączony ze Środowiskiem pracy Trails, ponieważ zapewnia on funkcje uzupełniające do niego. Dlatego w przyszłości należy używać Trails zamiast starszego repozytorium Geomatics.

dyskusja na forum; FreeCAD-Geomatics-Workbench repozytorium (LGPL 2.1).