Strona główna

From FreeCAD Documentation
This page is a translated version of the page Main Page and the translation is 100% complete.

Wprowadzenie

To jest dokumentacja Wiki programu FreeCAD. Istnieje kilka sposobów korzystania z tej dokumentacji: poprzez eksplorację centrów użytkownika, poprzez podążanie za podręcznikiem lub poprzez użycie pozycji menu Pomoc z poziomu FreeCAD. Wiki jest w czasie rozwoju, pisana przez społeczność użytkowników i twórców programu FreeCAD. Jeśli znalazłeś nieprawdziwą lub brakującą informację, proszę pomóż!

Centrum użytkownika

Centrum użytkownika: Ta strona zawiera informacje przeznaczone dla wszystkich użytkowników programu FreeCAD. W jej skład wchodzą informacje o poszczególnych Środowiskach pracy, instrukcje instalacji, kursy. Ogólnie wszystko co potrzebuje początkujący użytkownik.

Centrum Power użytkownika: Ta strona gromadzi dokumentacje dla zaawansowanych użytkowników, i tych zainteresowanych pisaniem skryptów w środowisku Python. Możesz tu znaleźć repozytorium makrodefinicji, instrukcje ich instalacji i używania, oraz informacje jak dostosować program FreeCAD do swoich wymagań.

Centrum Deweloperów:

Ta sekcja zawiera materiały dla deweloperów: Wyjaśnia jak samodzielnie skompilować program FreeCAD, jak zbudowany jest kod źródłowy FreeCAD, jak poruszać się w kodzie źródłowym, jak opracowywać nowe bloki robocze oraz osadzać FreeCAD we własnej aplikacji.

Podręcznik

Podręcznik FreeCAD to inny bardziej regularny sposób prezentowania informacji zawartych w tej Wiki. Podręcznik został stworzony aby czytać go jak zwykłą książkę, i łagodnie wprowadzać się do wielu innych zagadnień zawartych w powyższych centrach użytkowników. ebook versions,kilka tłumaczeń (brak języka polskiego).

Spis treści

Spis treści jest dostępny w kilku językach:

Zaangażuj się

Jak wziąć udział

W projekcie FreeCAD jest wiele do zrobienia, jeśli jesteś zainteresowany pomocą. Oczywiście, istnieją zadania dla programistów C++ lub Python, ale jest też wiele rzeczy, które możesz zrobić, nawet jeśli nie potrafisz kodować, takich jak:

  • pisanie dokumentacji i edycja Wiki (en),
  • pomoc nowicjuszom,
  • tłumaczenie aplikacji i dokumentacji,
  • pomoc w przygotowaniu pakietów najnowszej wersji FreeCAD dla Twojego ulubionego systemu operacyjnego,
  • pomagając innym ludziom wokół ciebie odkrywajmy FreeCAD.

Strona Pomóż w rozwoju FreeCAD opisuje wszystko bardziej szczegółowo. Od 2016 roku FreeCAD uczestniczy również w Google Summer of Code.

Kod źródłowy

FreeCAD może zostać skompilowany na wszystkie platformy przy pomocy CMake. Kod źródłowy jest udostępniony na zasadach licencji LGPL na stronie GitHub i powielony na GitLab, SourceForge oraz CodeBerg. Instrukcje kompilacji są dostępne dla systemów Linux, MacOSX i Windows. Dokumentacja kodu źródłowego jest dostępna tutaj i została wygenerowana przy pomocy Doxygen, a strona Wiki opisująca dokładniej dokumentacje kodu źródłowego dostępna jest tutaj.

O rozwoju

Sprawdź Drogę rozwoju by dowiedzieć się co jest planowane. Możesz odwiedzić Dziennik zmian i FreeCAD tracker, aby sprawdzić postęp wydawania kolejnej wersji programu, lub zobacz Statystyki projektu by zobaczyć jeszcze więcej informacji o kodzie FreeCAD-a. Cała komunikacja w kwestii rozwoju odbywa się na forum, więc nie zapomnij go odwiedzić, jeśli chcesz współtworzyć projekt.