Instalace na Mac

From FreeCAD Documentation
This page is a translated version of the page Installing on Mac and the translation is 28% complete.
Outdated translations are marked like this.

FreeCAD can be installed on macOS from a .dmg package which you can drag and drop into your Applications folder, see the Download page.

If you would like to download a development version, which may be unstable, see the Weekly builds download page.

You can also use a package manager such as HomeBrew to keep your software updated. Instructions to install HomeBrew can be seen here. When HomeBrew installed you can simply install FreeCAD through your bash terminal with

brew install --cask freecad

and to use the latest version available on HomeBrew you may run

brew install freecad

If there are any issues with the HomeBrew Cask or Formula you may report them to here.

This page describes the usage and features of the FreeCAD installer. It also includes uninstallation instructions. Head to Getting started once installation is complete.

Jednoduchá instalace

FreeCAD installer je poskytován jako balíček Installer (.mpkg) v souboru image disku.

The FreeCAD installer is provided as a app package (.app) enclosed in a disk image file.

Poslední verzi instaleru můžete stáhnout ze stránky Download. Po stažení souboru pouze namountujte disk image a potom spusťte balíček Install FreeCAD.

Instaler Vám ukáže obrazovku Customize Installation, se seznamem balíčků, které budou nainstalovány. Pokud víte, že některé z balíčků už máte, můžete tyto balíčky v seznamu odkliknout. Nejste-li si jisti, nechte je všechny zakliknuté.

Odinstalace

V současné době není k dispozici odinstalační program pro FreeCAD, Pro kompletní odstranění FreeCADu a všech jeho nainstalovaných komponent, přetáhněte myší následující soubory a složky do Koše:

  • Ve složce /Applications:
    • FreeCAD

A je to. V konečné verzi bude FreeCAD dostupný jako balík obsahující aplikaci se vším potřebným a všechny tyto komplikace zmizí.