FreeCAD'e yardım edin

From FreeCAD Documentation
This page is a translated version of the page Help FreeCAD and the translation is 3% complete.
Outdated translations are marked like this.

Introduction

FreeCAD'den hoşlanıyorsanız ve gelişimine yardımcı olmak istiyorsanız, programcı olmasanız bile yapabileceğiniz birçok şey var. Aslında herkes için yapılacak şeyler var: kullanıcılar, uzman kullanıcılar ve geliştiriciler:

Although FreeCAD doesn't need money to be developed, donations can help the project to grow further and faster. The Donate page lists all the options you have to donate money to the project.

Belgeler üzerinde çalışın

Bu belgeleri oluşturmamız, düzeltmemiz ve genişletmemize yardımcı olun. Hataları düzeltin, net olmayan sayfaları genişletin veya düzeltin, bir konu eksikse yeni sayfalar yaratın, vb. FreeCAD Wiki'ye katkıda bulunmak kolaydır, WikiPages altında FreeCAD Wiki kurallarını ve katılabilmeniz için gereken yardımı bulabilirsiniz. Vikiyi düzenlemek için bir FreeCAD Wiki hesabına ihtiyacınız olacaktır (wiki spam önlemek için yazmaya karşı korumalıdır). Bir hesap isteyebilirsiniz [forumda http://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?f=21&t=6830] veya irc kanalı. Lütfen, IRC kanalının forum kadar duyarlı olamayacağını unutmayın.

Help us to build, correct and extend this documentation. Correct mistakes, extend or correct pages that are unclear, create new pages if a topic is missing, etc. Contributing to the FreeCAD wiki is easy, at WikiPages you can find the general guidelines and the help needed to get you started. To edit the wiki, you will need a wiki account with "Editor" permissions (the wiki is write-protected to avoid spamming). You can ask for an account on the forum or on the IRC channel. Please note that the IRC channel may not be as responsive as the forum. The official FreeCAD forum should be the premier place to ask questions and start discussions, As it will help preserve the experience and knowledge of the community.

Çalışmanızı memnuniyetle karşılayacak birkaç alan:

 • Komut Referans sayfası, FreeCAD Komutlar 'ın tümünü listeler ve belgeler. Birçoğu çok az veya hiçbir bilgi içermiyor. Komut dokümantasyon sayfalarının nasıl görünmesi gerektiğine dair iyi örnekler için lütfen WikiPages bölümüne bakın.
 • Kılavuzlar bölümü hala çok zayıf. FreeCAD ile harika bir şey geliştirdiyseniz, herkesin faydalanması için yaptığınızı bizimle paylaşır mısınız?
 • FreeCAD'de bugtracker etiketli 'belgelendirme' de biraz özveri isteyen işler var.

FreeCAD bilginizi paylaşın

FreeCAD etrafındaki kullanıcılar topluluğu hala küçüktür, ancak yeni gelenlere yazılımı nasıl kullanacaklarını göstermek için çok önemli bir iş yapan birçok gelişmiş kullanıcı içermektedir. FreeCAD ile kendinizi rahat hissetmeye başlarsanız, bilginiz başkaları için çok değerli olabilir ve Aşağıdakiler gibi önemli paylaşımlarla katkıda bulunun:

 • FreeCAD ile yaptığınız çalışmaları Kullanıcılar Vitrin Forumu 'nda gösterme. Ekran görüntüleri yayınlayabilir ve daha da iyisi, FreeCAD dosyalarını ekleyerek diğer kişilerin incelemesini ve nasıl yaptığınızı anlamalarını sağlayabilirsiniz.
 • FreeCAD'de ilginç bir şeyi nasıl yaptığınızı gösteren videos kaydı. Bu videolar genellikle yeni özellikler göstermede harika bir iş çıkarır.
 • İlgi çekici bir şeyi açıklayan ya da öğreten tutorials yazın. Öğreticileri kendi blogunuzda, doğrudan wiki sayfamızda veya hatta forumda yazabilirsiniz.
 • FreeCAD Google Plus veya Facebook topluluğunda yayınlayın.

The user community around FreeCAD is still small, but already includes several advanced users who do a very important job in showing to newcomers how to use the software. If you begin to feel comfortable with FreeCAD, your knowledge could be very valuable to others, and you might contribute with important assets, like:

 • Showing the work you do with FreeCAD on the Users Showcase forum. You can post screenshots, and, even better, attach the FreeCAD files so other people can examine it and understand how you did it.
 • Recording videos showing how you did something interesting in FreeCAD. These videos usually do a great job in showing new features.
 • Write tutorials describing or teaching something interesting. You can write tutorials on your own blog, directly on our wiki, or even on the forum.
 • Post on the Mastodon open source social network (and follow FreeCAD there), on the Facebook community or on Twitter (and follow FreeCAD there). Use the hashtags #FreeCAD, #MadeWithFreeCAD or #fc3d to make your FreeCAD-related posts easier to find by other FreeCAD users.
 • Look into the latest FreeCAD posts on Reddit, 3dprinting.stackexchange, StackOverflow... Try to answer them and participate in the discussions sharing your experience and information.
 • Be present at the FreeCAD IRC channel or other chat groups.

FreeCAD Çevirisini

FreeCAD'i kendi dilinizde çevirin. FreeCAD arayüzünün tüm metni diğer dillere kolayca çevrilebilir. Tek ihtiyacımız olan, diğer dili bilen ve yardım etmeye istekli biri! Tüm çeviriler çevrimiçi olarak crowdin adresinde yapılır.

Translate FreeCAD to your own language. All text strings of the FreeCAD interface can be easily translated to other languages. All we need is someone who knows that other languages and is willing to help! All the translations are done online on Crowdin.

Çeviri ile ilgili detaylar için Localisation altındaki FreeCAD Wiki Çeviri Süreci'ne bakınız.

Belgeleri çevirin

Çeviri yapmak kolaydır, FreeCAD wiki, sayfalar arasında çevirileri yönetmeyi sağlayan bir Çeviri eklentisini destekler.

Translating is easy, the FreeCAD wiki supports a translation plugin which allows you to translate the base English page to other languages.

Çeviri ile ilgili detaylar için Localisation#Translating_the_wiki altındaki FreeCAD Wiki Çeviri Süreci'ne bakınız.

Yardım:Düzenleme sayfası düzenleme hakkında bazı bilgiler sağlar.

Lütfen iyi çeviriler için kurallar içeren WikiPages stil rehberine aşina olduğunuzdan emin olun.

FreeCAD'i tanımak için başkalarına yardım edin

 • FreeCAD hakkında ilginizi çekebilecek diğer insanlarla konuşun
 • FreeCAD için ilginç kullanımlar bulun ve örneğin ekran görüntüleri ile belgelendirin. FreeCAD çok yeni ve pek çok insan onunla neler yapabileceğini görmüyor. Eğer zaten bir FreeCAD hayranıysanız, kesinlikle FreeCAD'le yapabileceğiniz harika işler olduğunu biliyorsunuzdur. Bunu başkalarına göstermemize yardım edin!
 • Foruma katılın ve yeni gelenlerin temel soruları çözmesine yardımcı olun
 • Kılavuzlar yazın, videolar kaydedin, vb ... FreeCAD ile neler yaptığınızı gösterin
 • Dosyalara, çizimlere vb. Katkıda bulunun ... FreeCAD ile neler yapılabileceğine dair hala iyi örnek dosyalarımız yok
 • 'Oyuncular' ve 'İzliyor' ile FreeCAD'in tanıtımına yardımcı olun / FreeCAD FreeCAD deposu github
 • Talk about FreeCAD to other people who might be interested
 • Find interesting uses for FreeCAD, and document it, for example with screenshots. FreeCAD is very young, and not many people see what they can do with it. If you are a FreeCAD fan already, you surely know some cool thing FreeCAD can do. Help us to show that to others!
 • Hang on the forum, and help newcomers to solve basic questions
 • Write tutorials, record videos, etc., showing what you do with FreeCAD
 • Contribute with files, drawings, etc. We still lack good example files of what can be done with FreeCAD
 • Help to promote FreeCAD on GitHub by "Starring" and "Watching" the FreeCAD repository

Hataları raporla ve ilginç özellikler isteyin

Doğrulanmış hataları bildirmek ve yeni özellikler önermek için gereken yer sonunda FreeCAD Tracker olsa da, lütfen her zaman ilk önce hata forumlarını ve özellik isteklerini Yardım forumuna gönderin. Geliştiricilerin zamanından tasarruf etmek için (hataları önem derecesine göre sıralamak ve çözmeye odaklanmak çok zaman alabilir) ve sorununuz istediğiniz şekilde ele alınmadığı için sıkıntılarınızı önlemek için lütfen aşağıdakileri okuyun:

 • Hatalar ve özellik istekleri aynı izleyicide ele alınmaktadır. Sorununuzu "hata" (olması gerektiği gibi çalışmayan bir şey) veya "özellik" (orada olmayan, ancak iyi olacağını düşündüğünüz) olarak işaretleyin
 • İlk başta anonim olarak sorun gönderebilseniz de, ne yazık ki bu spam nedeniyle iptal edildi. Artık bilet oluşturmak / düzenlemek isterseniz bir hesap oluşturmanız gerekecektir. Birisi konuyla ilgili notlar eklediğinde, varsayılan olarak size bildirim gönderilir. Çoğu durumda, hatayı idare edecek kişinin sizden daha fazla bilgiye ihtiyacı olacaktır.
 • Bir hatayı bildirirken en önemli nokta, geliştiricilerin onu yeniden üretmelerine izin vermektir. Hatanın gerçekleşmesini sağlamak için gereken tam adımları eklediğinizden emin olun, böylece başka bir kişi de aynı şeyi yapabilir ve hatanın onun makinesinde de olduğunu görebilir. Geliştirici hatayı göremiyorsa, onu da çözemez.
 • Ayrıca, geliştiricilerin FreeCAD'i çalıştırdığınız işletim sistemi, FreeCAD'in tam sürümü ve ilgili kitaplıklar gibi sorunu çözmesine yardımcı olabilecek bilgileri de ekleyin. Lütfen tüm verileri Yardım (menü) -> FreeCAD diyalogu hakkında "panoya kopyala" düğmesini kullanarak gönderin ve bunu Parça veya Parça tasarım tezgahından yapın.
 • Bir hata bulduğunuzdan ne kadar emin olursanız olun, lütfen önce hataları daima Yardım forumu 'nda tartışın.
 • Bir özellik isteği göndermeden önce, bunu ilk önce Açık tartışma forumunda diğer kullanıcılarla tartışın, böylece daha sağlam bir teklifle sonuçlanabilirsiniz.
 • FreeCAD'in üzerinde çalışmak için boş zamanlarını kullanan gönüllüler tarafından geliştirildiğini unutmayın. Herkes mümkün olan en iyi uygulamayı yapmak için elinden gelenin en iyisini yapsa da, hata raporunuz düşük öncelikli olarak değerlendirilebilir veya yeterli bilgi veremezseniz iptal edilebilir ve özellik isteğiniz ertelenebilir veya uygulama geliştirici için çok fazla zaman alacaksa reddedilebilir.

Although the place to report confirmed bugs and suggest new features is eventually the FreeCAD Tracker, please always post bug reports and feature requests to the Help forum first. In order to save developers time (triaging and handling hard to understand bugs can be very time consuming), and avoid frustrations because your issue was not handled the way you would like, please read the following:

 • Bugs and features requests are handled in the same tracker. Just mark your issue as "bug" (something that doesn't work as it should) or "feature" (something that is not there but you think it would be good to have)
 • Although originally you could submit issues anonymously, unfortunately this had to be cancelled due to spam. Now if you would like to create/edit tickets you will have to create an account. You will then by default be notified when someone adds notes to the issue. In many cases, the person who will handle the bug will need more information from you.
 • When reporting a bug, the most important point is to allow developers to reproduce it. Be sure to include the exact steps needed to make the bug happen, so another person can do the same and see the bug happen on his machine too. If the developer cannot see the bug, he cannot solve it either.
 • Also include information that can help developers to situate the problem, like the operating system you are running FreeCAD on, the exact version of FreeCAD and the relevant libraries. Please post all the data by using the "copy to clip board" button in the Help (menu) → about FreeCAD dialogue, and do this from the Part or PartDesign workbench.
 • No matter how sure you are that you have found a bug, please always discuss bugs first in the Help forum.
 • Before submitting a feature request, always discuss it with other users first on the Open discussion forum, so you might end up with a more solid proposal, with more chances to interest a developer to implement it.
 • Remember that FreeCAD is developed by volunteers who use their free time to work on it. Although everyone tries his best to make the best possible application, your bug report might be treated with low priority, or canceled if you cannot give sufficient information, and your feature request might be postponed or even refused if no developer has interest in implement it or if that would request an unrealistic amount of work.

Triage bugs

There are dozens of bugs reported on GitHub weekly. It takes a lot of time to read them, categorize them, verify if the issue is reproducible, see if some easy actions can be done, or ask the person who posted the issue to provide more information. Helping to triage is easy, just head over the GitHub and start commenting on any issue where you think you might be able to help!

Sanat Eseri Tasarımı

FreeCAD için simgeler tasarlama hakkında yönergeler için Sanat eseri sayfasına bakın.

See the Artwork and Artwork Guidelines page for guidelines about designing icons for FreeCAD.

Program!

FreeCAD için kod yazmak zor değildir ve herhangi bir izne ihtiyacınız yoktur, hemen istediğiniz bir şey üzerinde çalışmaya başlayabilir, ardından tracker veya git şubesinden bir birleştirme isteyin. Ancak baş ağrısından kaçınmak için önce aşağıdaki önkoşulları yerine getirmelisiniz:

 • FreeCAD kendi hızında ilerliyor ve çok küçük bir geliştirici ekibine sahip. FreeCAD'e adamak istediğimiz kadar vaktimiz yok ve önceden planlanmayan şeyler var, bazı geliştiriciler uygun gördüğü zaman ve yapacak zamanı bulduğunda yapılır. Bu yüzden yapılacak işlerin bir listesini tutmuyoruz. Yapmak istediğiniz bir şeyi, örneğin düzeltmek istediğiniz bir hatayı veya eksik olduğunu düşündüğünüz küçük bir özelliği bulmak size kalmıştır. tracker ayrıca henüz kimseye atanmamış bazı öğeleri içerir.
 • FreeCAD'i kodlamaya başlamadan önce, FreeCAD'in nasıl çalıştığını iyi bilmeniz gerekir. Bu çok açık görünüyor, ancak nasıl çalışması gerektiğini bilmiyorsanız, dahili olarak ne yapacağınızı veya nasıl yapacağınızı bilemeyeceksiniz.
 • Hemen hemen her şey python veya C++ ile yapılabilir. İç kısımlar neredeyse her iki dilde de aynı şekilde çalışıyor. Siz C++ 'da kod yazsanız bile, Uzman kullanıcı merkezi sayfalarını okumanızı öneririz, çünkü bu size iç dünya hakkında iyi bir genel bakış sunar.
 • C++ 'da çalışacaksanız, önce FreeCAD'i problemsiz derleyebildiğinizden emin olun.
 • Kendinizi diğer geliştiricilere sunun. FreeCAD, her şeyden önce sosyal bir projedir, uygulamadan önce forum üzerinde birçok şeyi tartışırız ve fikirlerinizi tartışmak ve insanlara daha önce ne yapmayı planladığınızı söylemek her zaman en iyisidir. Ayrıca bir [irc: //chat.freenode.net/freecad IRC kanalı] var, ancak forum tüm geliştiricilerin buluşabileceği tek yer.
 • 2016'dan bu yana, FreeCAD de Google Yaz Kodu 'na katılıyor. Bir sonraki basıma katılmak istiyorsanız, fikirlerimizi kontrol ettiğinizden emin olun.

Writing code for FreeCAD is not hard, and you don't need any permission, you can start right now to work on something you want, then submit a patch on the issue tracker or request a merge from a git branch. To avoid headaches you should meet the following prerequisites first:

 • Information how to compile FreeCAD is available for different operating systems.
 • Before you start to code for FreeCAD, you must know how FreeCAD works. This seems obvious, but if you don't know how it is supposed to work you won't know what to do internally or how to do it.
 • Almost everything can be done either in Python or C++. The internals work almost the same in both languages. We suggest you read through the Power users hub pages, even if you're going to code in C++ since it will give you a good overview of the internals.
 • If you are going to work in C++, make sure you can compile FreeCAD without problems first.
 • Present yourself to other developers. FreeCAD is before anything a social project, we discuss a lot of things on the forum before implementing it, and it's always best to discuss your ideas and tell people what you are planning to do before actually doing it. We also have an IRC channel which is synchronized with our gitter channel, but the forum is the one and only place where you can meet all the developers.
 • Since 2016, FreeCAD also participates in the Google Summer of Code 2020. Be sure to check our ideas there if you are interested in participating in the next edition.
 • More and more of the FreeCAD functionality is not written in the FreeCAD code itself but in addons, macros and extensions. Together, this ecosystem is what makes FreeCAD powerful. Oftentimes, working on an addon is easier because there is less code to read and understand, and fewer people involved. check the Addons repository and Macros repository to get some ideas!

Create models

FreeCAD features a Models library that is free and open to everyone. Why not add some useful parts there, that could be reused by others? Be sure to create models yourself from scratch, to keep the library 100% free of possibly copyrighted or non-free components.