FreeCAD Hakkında

From FreeCAD Documentation
This page is a translated version of the page About FreeCAD and the translation is 27% complete.
Outdated translations are marked like this.

FreeCAD genel amaçlı bir parametrik 3D CAD modelleyicisidir. Geliştirme tamamen Açık Kaynak 'dır (LGPL Lisansı). FreeCAD doğrudan Makine Mühendisliği ve ürün tasarımı 'nı hedef almaktadır, ancak aynı zamanda daha geniş bir kullanım alanına da uygundur. Mimarlık veya diğer mühendisliklerce de kullanılabilir.

.FreeCAD,Catia, SolidWorks ve Solid Edge gibi programlarda kullanılan araçların benzerlerine sahiptir ve bu nedenle MCAD, PLM, CAx ve CAE kategorisine girer . Çekirdek sistemi değişmeden, özellik tabanlı parametrik modelleyici olarak, ek işlevsellik sağlamayı kolaylaştıran modüler bir yazılım mimarisine sahiptir.

Pek çok modern 3D CAD modelleyicide olduğu gibi, 2D şekilleri çizme,2D modelden tasarım ayrıntılarını alma, 2D üretim çizimleri oluşturma ve benzeri pek çok 2D bileşenine sahiptir, ancak doğrudan 2D çizim ( AutoCAD LT gibi ) odaklı değildir, ne animasyon ne de organik şekiller (Maya, 3ds Max, Blender veya Cinema 4D gibi ), buna rağmen kapsamlı uyarlama yeteneği sayesinde, FreeCAD mevcut odağından çok daha geniş bir alanda faydalı olabilir.

FreeCAD, Scientific Computing alanında bulunan tüm açık kaynak kodlu kütüphanelerden yoğun olarak faydalanmaktadır. Bunlardan bazıları OpenCascade, güçlü bir CAD çekirdeği, Coin3D, Open 'ın enkarnasyonu. Mucit, Qt, dünyaca ünlü UI çerçevesi ve mevcut en iyi betik dillerinden biri olan Python. FreeCAD'in kendisi başka programlar tarafından kütüphane olarak da kullanılabilir.

FreeCAD ayrıca tamamen multi-platform olup, şu anda Windows, Linux/Unix ve Mac OSX sistemlerinde kusursuz bir şekilde çalışmaktadır ayrıca tüm platformlarda aynı görünüm ve işlevselliğe sahiptir.

FreeCAD'in yetenekleri hakkında daha fazla bilgi için, Özellik listesine,en son sürüm notlarına,Başlangıç makalelerine bakın veya daha fazla ekran görüntüsü görün .

FreeCAD projesi hakkında

FreeCAD projesi, geçmiş sayfasında açıklandığı gibi, 2001 yılında kadar başlamıştır .

FreeCAD, gönüllü geliştiriciler ve kullanıcılar topluluğu tarafından korunur ve geliştirilir ( katkıda bulunanlar sayfasına bakın). Katılımcılar,FreeCAD üzerinde boş zamanlarında gönüllü olarak çalışırlar. FreeCAD'in dilediğiniz her şeyi içereceğini veya içereceğini garanti edemezler, ancak genellikle ellerinden gelenin en iyisini yaparlar! Topluluk , fikirlerin ve kararların çoğunun tartışıldığı FreeCAD forumda bir arada. Bize katılmaktan çekinmeyin!

About the FPA

The FreeCAD project is also supported by a non-profit organization, the FreeCAD project association (FPA). The FPA is an independent body created by some FreeCAD veterans in 2021 to collect donations and other resources to support the project and its community, to help protect that community and allow it to continue developing in the best conditions, and to represent the project against other bodies such as companies and institutions.